Automobilka Škoda zrenovovala první Superb

Automobilka Škoda je pýchou Slovenskej republiky, aj keď už dávno patrí do obrovského koncernu Volkswagen. Aj keď automobilka Škoda už nepatrí Česku, stále má v Mladej Boleslavi svoje korene. A práve v Mladej Boleslavi má tiež korene najstarší Superb, ktorý kedy bol vyrobený. V súvislosti s pětaosmdesátými narodeninami Škody Superb sa tento kúsok zrenovuje a opäť po rokoch ukáže svetu.

Vozidlá Škody Superb sú dnes veľmi obľúbené a hojne kupované. Ľudia sú toho názoru, že sa jedná o také malé limuzíny za super cenu. Málokto však vie, že niekoľko Superbov jazdilo po cestných komunikáciách ešte skôr, než vôbec bola dokončená ich výroba. Vôbec prvým Superbom bol automobil, ktorý sa preháňal po cestných komunikáciách už v roku 1934.

Aj keď vtedy sa za Superb označovali úplne iné vozy ako teraz, bol to prvý Superb na svete. Za Superb sa v minulosti označovali vozy komfortné a vozidlá vyššej triedy, ktoré mali nezávislé zavesenie všetkých kolies a hydraulické brzdy. Práve takých vozidlám tento rok bude osemdesiatpäť rokov.

Renovuje sa kúsok z roku 1946

Vôbec prvý Superby sa vyrábali v roku 1939, kedy bolo vyrobených niečo vyše sto kusov tohto vozidla. Počas vojny sa s výrobou na chvíľku prestalo a potom po vojne sa výrobou pokračovalo. Superb sa vtedy vyrábal od roku 1946 až do roku 1949. Slávnostným renovovaným kúskom je ten, ktorý sa do garáže svojmu prvému majiteľovi dostal v septembri roku 1948.

Bohužiaľ voz u majiteľa nezostal dlho, po dvadsiatich rokoch prevádzky bol vyradený a automobilke Škoda sa ho podarilo vykúpiť. Avšak nebol v dokonalom stave, preto je teraz zahájená jeho renovácie.

Kde si kúsok budete môcť pozrieť?

Renovovaný je preto, že bude súčasťou do prvého septembrového dňa tohto roku múzejnej zbierky. Je vystavovaný v rámci expozície, ktorý sa týka kvasinkového výrobného závodu.