Benátky severu – Petrohrad, ktorý je klenotom Ruska

Mesto Petrohrad leží na severozápade Ruskej federácie na pobreží Fínskeho zálivu, pri ústí rieky. Tento klenot na Neve je druhé najväčšie ruské mesto s viac ako piatimi miliónmi obyvateľov. Týmto mestom prechádzali dejiny ovplyvňujúce nielen Európu, ale aj celý náš svet. Žili tu ruskí cári a začala tú socialistická revolúcia, ktorá zmenila významnú časť nášho sveta na dlhé desaťročia. Za druhej svetovej vojny bolo toto mesto obliehané fašistickými vojskami a od tej doby sa mu hovorí mesto-hrdina.

Petrohrad

Medzi cudzincami je Petrohrad naozaj tým najpopulárnejším ruským mestom a celé toto mesto je vnímané ako múzeum pod holým nebom. Okrem mnohých palácových a parkových komplexov, ktoré sú už právom zaradené do svetového dedičstva UNESCO, vás tu čakajú nádherná kultúrne predstavenia v Mariinsky divadle.

Môžete si tu vychutnať pulzujúce ruch veľkomesta na slávnej Nevsky triede, užiť si plavbu po riekach a tunajších kanáloch riečne električiek. Najznámejšou pamiatkou Petrohradu je úplne impozantný Zimný palác, ktorý v dávnych dobách slúžil ako sídlo cárskej rodiny. Leží na Palácovom námestí a tento ohromný reprezentatívny komplex vás ohromí. V minulosti bol Petrohrad totiž hlavným mestom celého Ruska.

Zimný palác a ďalšie pamiatky

U zimného paláca sa nachádza slávne múzeum Ermitáž, ktoré spolu so známym parížskym Louvrom alebo moskovskú Treťjakovskej galérie patrí k tým najväčším múzeám celého sveta. Vzhľadom k veľkosti tohto múzea a jeho mimoriadnemu významu začnite s prehliadkou hneď ráno, prehliadka vám bude trvať niekoľko hodín.

Petropavlovská pevnosť aj s katedrálou tvoria jednu z najstarších budov Petrohradu a je jeho samotným základom. Môžete odtiaľ pozorovať populárne otváranie mostov. Hneď 3 z nich, teda Trojicko, Birževoj a Dvorcový most sú vidieť naozaj priamo od tejto pevnosti. Zaujímavých historických pamiatok a nadpozemsky krásnych miest, ktoré vás očarí, je tu nepreberné množstvo a určite sa oplatí do Petrohradu zamieriť a pozrieť si ho.