Bylinky proti zdravotným neduhom. Ktoré pomáhajú a na čo?

Zdravotné problémy môžu postihnúť každého z nás. Nezávisle na tom, či človeka postihne kašeľ alebo nádcha, vždy stačí staviť na bylinky. Bohužiaľ väčšina ľudí skôr siahne po farmaceutických produktoch, čo je logické, dalo by sa povedať. Predsa len v bylinkách a ich účinkoch sa nie každý vyzná. V tom boli preborníci skôr naše babičky, ktoré vedeli, čo pomáha na trávenie, čo na nadúvanie a čo znižuje hladinu zlého cholesterolu v krvi. Poďme sa však na malú chvíľu dostať do ich kože a prezraďme si niekoľko obľúbených byliniek aj to, na čo pomáhajú.

Keď vás postihne hnačka alebo nevoľnosť

Čiže tráviace ťažkosti nie sú ničím príjemným. Človek môže niečo zlé zjesť a boľavé brucho je razom na programe dňa. Kým niekedy to ide spodkom, inokedy zhora – ako sa ľudovo hovorí – v oboch prípadoch ale pomôže bylinka zvaná mäta.

Mätu milujeme aj vo vode s citrónom. Dokáže tekutine pridať poriadne grády, ako sa hovorí. Podobne ale účinkuje aj rascu alebo tymian, ktoré väčšinou používame pri varení.

Na upokojenie pomáha levanduľa aj medovka

V posledných mesiacoch sa medzi nami nájdu jedinci, ktorí bohužiaľ zápasí s nespavosťou. Svoj podiel na tom má bezpochyby doba, v ktorej sa nachádzame a problémy, ktoré sa s ňou spájajú. Keďže spánok k svojmu zdravému životu potrebujeme, je dobré siahnuť po medovke alebo levanduľu.

V oboch prípadoch si z byliniek pripravte jedinečný čaj, alebo si kúpte esenciálne oleje, ktoré rozvonia vašu spálňu.

Čo pomáha proti zápalom dýchacích ciest?

Ak vás ale skôr hnevá zápaly dýchacích ciest, za zváženie stojí tymian alebo materina dúška. Tieto opäť staré známe bylinky sú v boji proti zdravotnému problému osvedčené a efektívne. Znovu platí, že najlepšie sú v podobe čaj alebo odvarov.

Šalvia dezinfikuje ústnu dutinu

Mimochodom, nie v dýchacích cestách, ale v ústach sa nachádza vôbec najviac baktérií. Preto by sme sa mali snažiť ústa pravidelne dezinfikovať. Vyskúšajte šalvia alebo bazalku, ktoré majú presne túto činnosť v popise práce.