Chcete sa premeniť na svalovce? Pomôže vám sacharidová diéta

Cieľom posilňovania je nabrať dostatok svalovej hmoty. Vytvoriť svaly, ale pritom zostať štíhly. Ako docieliť dokonale vypracované atletické postavy? Jednou z ciest, ktorá vám k tomu pomôže, je sacharidová diéta.

Množstvo sacharidov podľa tréningu

Stravujete sa v takzvaných sacharidových vlnách. Počas nich sa v jednotlivých dňoch mení množstvo sacharidov vo vašom jedálničku, striedavo sa zvyšuje a opäť znižuje. Všetko pritom závisí od vášho tréningového plánu. V dňoch ťažkého tréningu potrebujete stravu s vyšším množstvom sacharidov, ktoré sú pre ľudské telo palivom. Naopak pri režime ľahšieho kardio tréningu si vystačíte s ich nižším obsahom. Striedanie množstva zaistí správne formovanie postavy a rysovanie svalov.

Princíp: Získať energiu a účinne páliť tuk

Počas sacharidovej diéty je však dôležité nielen presne zladiť množstvo sacharidov v potrave s rozpisom cvičení, ale aj prijímať správny druh potravy. Jedálny lístok pri sacharidovej diéte významne obmedzuje tuky, okrem tých zdravých nenasýtených. Musí však obsahovať aj dostatočné množstvo proteínov, aby telo naberalo svalovú hmotu. Princíp diéty tkvie v tom, že v čase ťažkého tréningu získavate zo sacharidov dostatok energie, aby ste neboli vysielaní. Ďalší deň ale prijímate menej sacharidov a vďaka tomu tuk naopak pálite, telo siaha do rezerv.

Meníte pomer príjmu a výdaja

Pretože diéta obsahuje dostatok proteínov, telo nemá potrebu brať si energiu zo svalov, naopak tvorbu svaloviny posilňuje. Zároveň netrpíte pocitom hladu. Obmedzujete vysokoenergetické potraviny, teda predovšetkým jednoduché cukry a tuky. Naopak zaraďujete vysoký podiel proteínov a komplexných sacharidov, z ktorých sa energia uvoľňuje postupne. Vďaka pohybu počas tréningu úspešne meníte pomer príjmu a výdaja energie. Viac energie vydáte, než prijmete a vďaka tomu si vytvoríte dobrú svalovú základňu.