Dekoračné látky určujú náladu a atmosféru v miestnosti. Ako ich vyberať?

Výmaľba, nábytok, dekorácia. Tak vo väčšine prípadov postupujeme vrámci zariaďovania nového interiéru. Zatiaľ čo steny určujú, aká bude v miestnosti nálada, dekoračné látky podčiarkujú emócie, ktoré sme si priali získať.

Viac energie, alebo útlm?

Dekoračné látky sa môžu postarať o dokonalé zútulnenie celej miestnosti. Začať môžete rovno pri okne. Na garniže zaveste závesy v tónoch, ktoré budú korešpondovať s vašimi potrebami. Ide o pracovňu, kde potrebujete energiu pridať a navnadiť? Alebo budete voliť miernejšie odtiene a kombinácie do spálne alebo detskej izby?

Môžu byť sezónne

Dekoračné látky si môžete zaobstarať pre každé obdobie v roku zvlášť. Skvele si ustrážite, že je už čas ich vyprať a nestane sa vám, že si doma budete držať alergény na nevypranom závese. A zároveň bude váš interiér vždy zobrazovať aktuálne ročné obdobie. Najmä pre deti to bude veľmi vítané, vždy budú vedieť, že je doma krásne a útulno.

Pracujte s psychológiou farieb

Dekoračné látky dokážu podčiarknuť oznámenie, ktoré budú jednotlivé miestnosti vyžarovať. Psychológia farieb tak jasne hovorí, že žltá je synonymom pre dodanie energie a radosti do života, musí však ísť o teplý odtieň žltej. Naopak studené odtiene energiu skôr uberajú a celý priestor upokojujú.

Šedá farba vždy utlmuje a energiu z miestnosti odoberá, preto by sme to s jej použitím nemali preháňať a radšej ju voliť len ako doplnkovú farbu. Šedé dekoračné látky sa do priestoru hodia len skutočne v minimálnej miere.

Chcete potlač?

Potlač a textúra je typickou vlastnosťou mnohých bytových textílií. Pri ich voľbe ale dbajte na to, aby skutočne štýlovo aj pocitovo zapadli do celku. Nenechajte sa uniesť instantnou krásou, ktorá vyzerá v obchode skvele, ale doma vám pôsobí len zmätok.

Látky dokážu divy. Presvetlí interiér, stlmí ho, doladí. Snažte sa voliť také kúsky, ktoré doplnia už prezentovanú myšlienku vo vašom interiéri.