Disky alebo „Litak“?

To je večné dilemu. Vlastne ťažko povedať, pretože pre každé auto sa lepšie hodí to alebo to. Záleží na type auta, že jeho výrobca umožňuje si vybrať. Záleží tiež na tom, či je to rodinné auto alebo športiak. Väčšina značiek alebo predávaných modelov áut, ktoré majú liate kolesá, už sú takto skrátka dané z výroby. A verte, že vedia, prečo to robia. 

Aký je rozdiel 

Rozdiel medzi obyčajnými plechovými diskami a zliatinovými kolesami z ľahkých zliatin je naozaj veľké množstvo. Avšak ak si chcete vyberať, väčšinou rozhoduje cena. Áno, peniaze sa rieši stále a všade. 

Ďalšími rozdiely a kritériami sú 

  • bezpečnosť
  • vzhľad
  • prevedenie

dôležité 

Kľúčovým momentom, kedy sa budete rozhodovať, či liate kolesá či disky, je každá zmena ročného obdobia. 

zima 

Každý, kto sa v autách poťažmo v bicykloch vyzná, vám povie, že práve v zime je pre vášho štvorkolesového miláčika lepšie používať plechové disky. Toto vrelé odporúčanie má hneď niekoľko odôvodnenie 

bezpečnosť (námraza, úprava povrchu ciest, soľ, štrk – tým si chránite i brzdy) a to vďaka celistvosti diskov, mnohokrát sa používajú aj pokrievka 

leto 

Pre toto ročné obdobie, kedy slniečko svieti, cesty je rozžeravená a ide vidieť, ako z nej horúci vzduch len sála, sú kolesá z ľahkých zliatin oveľa lepší. 

pre odvádzanie tepla je konštrukcia liatych kolies medzi lúčmi to najlepšie, čo vás môže stretnúť 

jednoznačne vzhľad, keď vám na „Litak“ krásne zasvieti slniečko a vy si môžete užívať zákruty a serpentiny 

auto dostane v okamihu inú tvár a vyzerá oveľa lepšie 

najväčší rozdiel 

Tým je vyššie uvedená cena. Pre porovnanie napríklad 14tich palcové ráfiky sa líšia až v stovkách korún. Napríklad môžete zohnať plechový za nejakých zhruba 1200 korún a nejaké drobné a liate kolesá za 1900 korún a nejaké drobné. Už na prvý pohľad je zrejmé, že rozdiel tu je okolo 700 korún. Čo pre niektorých vodičov môže byť naozaj veľmi dôležitý faktor, ktorý ovplyvní ich konečné rozhodnutie. 

záverom 

Občas sa oplatí investovať bez ohľadu na to, či za to dáte pol výplaty, pretože bezpečnosť je dôležitá a zdravie máte len jedno.