Finančná gramotnosť, rozumného požičiavanie a finančných rezervy

Vaše financie sú možno v dobrej kondícii a možno tiež nie. Ozdravenie rodinného rozpočtu je na začiatku roka na mieste. Nestačí o tom len hovoriť, musíte je súčasne tiež dodržiavať. Každý mesiac si urobte finančnú rezervu. Nejde o jednoduché predsavzatia, mnoho z nás žije vyložene z ruky do úst. V deň, keď prichádza výplata, máme na účte nulu, alebo sme v mínuse. Buď je potrebné zvýšiť príjmy, alebo sa pokúsiť niekde ušetriť. Keď sa chce, ide to. Súčasný trh práce je naklonený zmene zamestnania a k vyššej výplate. Možné je aj navýšenie mzdy u súčasného zamestnávateľa, pretože je o kvalifikovaných pracovníkov jednoducho núdze. 

Ako efektívne ušetriť 

Zrevidujte svojej zmluvy na dodávky energií i mobilné tarify a platby za nadštandardné televízne vysielanie. Vykašlite sa na kupovanie polotovarov a prejdite na základnej suroviny. Kupujte ovocie, zeleninu, maslo, tvaroh, šunku, vajcia aj kvalitný olej. V regáloch nechajte hotové šaláty, majonézy, nátierky a ďalšie polotovary, čo vám urobia naozaj veľký vietor v peňaženke. Obmedzte alkohol, vynechajte cigarety. Každý mesiac vám aspoň niečo v peňaženke zostane. Tiež jedlo nevyhadzujte a lepšie Obchodujte vodou a energiami. 

Ako na zdravé požičiavanie 

Požičiavajte si, len keď naozaj musíte Požičiavajte si len na veci, čo budete naozaj používať a budú vám slúžiť dlho, alebo na to, čím zažehnajú prichádzajúce problém, ako je pokuta či nedoplatok. Informácie si preverte z recenzií na internete, v online porovnávačoch a na webe. 

Využite čas na rozmyslenie, nechajte si zostaviť celý splátkový kalendár a chcite vidieť celú splatnú sumu. Rozhodnite sa podľa svojich finančných rezerv a schopnosti si ich tvoriť. Požičiavajte si s vedomím, že dlh budete mať v registri a pôžičku podpíšte, až máte všetky potrebné informácie. Keď sa vám nedarí splácať, hneď o tom veriteľa informujte a dohodnite si ďalší postup. Ak vám niekde požičať odmietnu, zamyslite sa nad tým. Musíte sa zastaviť a premýšľať. Zisťovať, overovať a počítať a potom už sa úspech dostaví sám.