Driene ako živý dizajnový prvok patriaci na nejednu záhradu

Chcete záhradu, ktorou sa môžete pochváliť? Chcete, aby hýril farbami a bol skutočne závideniahodný? Potom ju vysadte drieňmi – jedinečným živým dizajnovým prvkom, ktorý si zamilujete na prvý pohľad.

Drieň je vstupnou bránou pre stromy aj kríky. Ich účelom je skutočne ozdobiť celú záhradu, ktorá bude krásna aj v zime, nielen v lete. Najzaujímavejšia je ich kôra, ktorá je nádherne sfarbená. Čo oceníte aj ako pestovateľ, je ovocie. Môžete si ich pokojne vybrať – sú mimoriadne zdravé.

Drieň kvitne od marca do apríla

Ak by sme mali byť trochu konkrétnejší, povedali by sme, že drieň kvitne na jar, konkrétne od marca do apríla, keď sa na tomto vysokom kríku objavia žlté kvety. Tie sa neskôr vyvinú ešte pred olistením konárov.

Drieňom sa zvyčajne darí v kamenistých, suchších pôdach, ktoré sú vyhrievané slnkom. U nás sa vyskytujú najmä na Morave, ale hojné sú aj v stredných Čechách.

Stonky plné vitamínu C

Ako už bolo spomenuté, za zmienku stoja jeho plody. Človek by sa ich bál v domnienke, že sú jedovaté, ale v tomto prípade je opak pravdou. Takzvané drieňové stromy sú celkom jedlé a mimoriadne zdravé plody, ktoré obsahujú naozaj veľké množstvo vitamínu C. Tento vitamín je známy svojou schopnosťou posilňovať imunitný systém a tiež podporuje prirodzenú tvorbu kolagénu.

Ktorý druh budete pestovať?

Že vám je psík veľmi sympatický? Máte veľa možností. V skutočnosti existuje niekoľko druhov, ktoré môžete pestovať. Napríklad krvavec je skôr menší strom, ktorý kvitne v máji. Céder biely má nezvyčajnú, výraznú červenú kôru a dorastá do výšky približne troch metrov. A cukrovka krásne mení farbu. Spočiatku má biele plody, ale v zime sú jej holé konáre krásne červené.