Kakosty ako nenáročné kvety do záhradky. Čo im najviac vyhovuje?

Premýšľate nad tým, čo by ste zasadili do záhradky, aby záhradka prekukla? Nemali by ste opovrhovať farebnými kvetmi, ktoré vedia záhradku fenomenálne rozžiariť. Pokiaľ neviete, po akom farebnom kvete siahnuť, odporúčame pakosty. Tie sú určené každému začínajúcemu pestovateľovi alebo aj tým, ktorí nemajú na pestovanie rastlín príliš času. Vyhovuje im totiž prakticky čokoľvek – dokonca ani priame slnečné lúče nie sú pakostu proti chuti.

Kakosty boli veľmi dlho podceňované a zabúdané kvety, čo je veľká škoda. Ako už bolo spomenuté, sú nenáročné a vedia skvele rozžiariť záhradku.

Vyhovuje tieň aj slnečné stanovište

Ako už bolo spomenuté, pakostu vyhovuje prakticky čokoľvek. Poradí si s priamym slnečným svitom, ale taktiež s tienistým stanovišťom. Čo však k svojmu životu bezpodmienečne potrebuje, tak je piesočnatá pôda, v ktorej sa mu darí naozaj na výsosť skvele. Výhodou je, že v piesočnatej pôde sa darí rôznym druhom tejto farebnej rastliny. Nedivte sa ale tomu, pokiaľ bude každá rastlina rásť rôzne rýchlo, s inou intenzitou. Na vine v tomto prípade nie je stanovište ani pôda, ale len druh rastliny. Každý druh je krapet iný a rastie inou rýchlosťou.

Najznámejšie druhy pestované u nás

Neviete, aký druh pakostu si zaobstarať do svojej záhradky? U nás sa predovšetkým pestujú tri druhy. Spomenúť musíme pakost gruzinský, ktorý je vysoký asi štyridsať centimetrov. Do Európy sa dostal z Iránu a Turecka, vo voľnej prírode by ste ho však našli aj na Kaukaze.

Obľúbený a veľmi často pestovaný pakosť u nás je aj pakost škvrnitý, ktorý sa pýši svojimi červenofialovými listami. Najviac radosti urobí od júna do júla, v tejto dobe rastie skutočne veľmi intenzívne.

A tretím veľmi často pestovaným druhom pakostu je pakosť krvavá, ktorému sa najviac darí na priamom slniečku. Pokiaľ ho však máte v polotieni, aj v takom prípade bude rásť do sýtych, krásnych farebných odtieňov.