Kde a ako je možné zaparkovať motorku?

V parkovaní automobilov väčšinou nebývajú veľké nejasnosti. Inak je tomu však u motoriek, najmä ak bývate v panelovom dome. Keďže sú motorky oveľa zraniteľnejšie a prístupnejšie, základom sú kvalitné zámky, ale zabúdať by sa nemalo ani na plachty, ktoré ochránia motorku pred nepriazňou počasia. A kde všade môže motorka stáť, keď nemáme k dispozícii garáž?

Na chodníku sa stať nesmie

Veľa motorkárov necháva svoju motorku zaparkovanú jednoducho na chodníku. To je ale z hľadiska pravidiel cestnej premávky zakázané. Motorka je vohľadu parkovania vnímaná ako každé iné motorové vozidlo av prípade, že vás objaví polícia, hrozí vám topánočka a riešenie priestupku. Rovnako neprístupné je pripútanie motorky k pouličnej lampe.

Na ulici áno, ale…

Na vozovke môžu motorky parkovať rovnakým spôsobom ako autá. Na rozdiel od nich ale môžu parkovať aj kolmo alebo šikmo medzi zaparkovanými vozidlami. Jedinou podmienkou je to, aby nebola ohrozená plynulosť a bezpečnosť cestnej premávky.

Parkovanie na ulici je síce povolené, ale nie odporúčané zhľadiská bezpečnosti. Pri dlhodobom státí si totiž môžu stroj vytipovať zlodeji. Pokiaľ zároveň takto parkujete voblasti, kde sa pohybuje veľa detí, hrozí, že na ne motorka spadne a zraní ich. Vtakom prípade ste za úraz zodpovední vy.

Len skolaudované priestory

Pokiaľ máte v panelovom dome dostupné priestory skolaudované kuskladnenie motorových vozidiel, máte vyhrané. V žiadnom prípade ale nesmiete motorku parkovať v kočikárni, v pivnici a podobne, a to kvôli požiarnym predpisom. Jedinou možnosťou je potom po každej jazde vypúšťať všetky nebezpečné a horľavé látky.

Čo možno niektorí motorkári nevedia, spravidla sú motorky vyňaté z povinnosti platiť parkovacie poplatky, respektíve je im nezaplatené parkovanie tolerované. Dôvod je celkom prostý – nie je kam umiestniť parkovací lístok bez toho, aby hrozilo jeho odcudzenie. Dokazovať, že lístok ste skutočne zakúpili a umiestnili na viditeľné miesto, je potom takmer nemožné.