Bolesti hlavy pri menštruácii: môžu znamenať vážnu chorobu?

Migrény alebo bolesti hlavy, sú problémom, ktorý trápi viac ženy ako mužov. A asi 60 % týchto incidentov sa vyskytuje práve tesne pred, počas alebo tesne po menštruácii. Typická je ostrá bolesť vyskytujúca sa na jednej strane hlavy. Hoci sa jedná o veľmi nepríjemný prejav, útechou môže byť to, že je to bežná súčasť predmenštruačného syndrómu. To znamená, že nie je dôvod na obavy.

Predmenštruačné prejavy

Okrem bolesti hlavy môžu ženy po ukončení ovulácie (asi 14 dní do nasledujúcej menštruácie) pociťovať predmenštruačné prejavy. Sú ženy, ktoré si ich ani nevšimnú, na druhej strane sú ale ženy, ktorým môžu znepríjemniť alebo znemožniť pokojne niekoľko dní. Medzi tieto nepríjemné prejavy, ktoré označujeme ako predmenštruačný syndróm, označujeme bolesti pŕs, nevoľnosti, závraty, plynatosť, bolesti brucha, ale aj zmeny nálad, podráždenosť, úzkosť či pocit napätia.

Príčiny bolesti hlavy

Dôvodom, prečo niektoré ženy pred menštruáciou pociťujú bolesti hlavy (a ďalšie predmenštruačné prejavy) je citlivosť na kolísavé hladiny hormónov. V ženskom tele dochádza v tomto období k poklesu estrogénu a naopak k uvoľňovaniu prostaglandínov. To vedie k tomu, že sa v konečnom dôsledku znižuje serotonín. Ten ovplyvňuje mozgové bunky natoľko, že začnú pociťovať bolesť.

Trvanie menštruačnej migrény

Tento typ bolesti hlavy má rastúcu tendenciu, je to bolesť pulzujúca, čo sú príznaky migrény. Vyskytuje sa obvykle len na jednej strane hlavy a trvá od 4 do 72 hodín. Častými príznakmi migrény vyskytujúce sa pri menštruácii sú tiež fotofóbia, precitlivenosť na hluk, nevoľnosť a zvracanie a závraty. Menštruačná migréna sa prejavuje len asi u 10% všetkých žien. Nie je sprevádzaná poruchami videnia či zvonením v ušiach (čo sú prejavy, ktoré sa často vyskytujú pri klasickej migréne). Aby išlo o menštruačnú migrénu, musí k nej dochádzať aspoň dve až tri po sebe idúcich obdobia.