Klasika v botníku? Mary Jane
Slabosť pre topánky má mnoho žien. Bežne sa doma ukrýva na desiatky párov tenisiek, lodičiek, sandálok, balerínok a čižiem. Nie je čo namietať. Kvalitné a hravé obutie je neoddeliteľnou súčasťou outfitu ako vlnený kabát alebo biela košeľa. Prečo sa ale stále zabúda na slávnej Mary Janes?
Pekne od začiatku
Písal sa rok 1902 a americký spisovateľ Richard Felton Outcault nakreslil komiks pre deti. Okrem malého nezbedníka Bustera zaujala aj jeho sestra Mary Janes v roztomilých topánočkách. O dva roky neskôr už výtvarník podpisoval zmluvu o spolupráci so slávnym návrhárom Georgom Warrenom Brownom. Svetová výstava v Saint Louis sa tak stala prelomovou a Buster sa stalo samostatnou značkou a Mary Jane označením pre roztomilé topánky.
Netrvalo dlho a ikonický pár topánok chcel mať každý. Veľkou mierou sa na jeho propagácii podieľali celebrity a hviezdy vtedajšej doby ako Shirley Temple, Coco Chanel, Madeleine Violet a Elsa Shiaparelli alebo po dvadsaťročnej pauze v období druhej svetovej vojny slávna Twiggy. Dnes je to okrem iného modelka Alexa Chunga.
Časom sa pridali aj ďalšie návrhárske esá a Mary Janes sa objavili na prehliadkach Diora alebo Yves Saint Laurenta. Každý si ich upravil na svoj obraz. Loboutin ponechal opasok a okrúhlu špičku a pridal ihličkový podpätok, Manolo Blahnik zostal viac pri zemi.
Retro? Už dávno nie
Ešte pár rokov späť boli tieto topánky neoddeliteľnou súčasťou retro štýlu. A pri bežnom nosení na seba pútali pozornosť ako módny výstrelok. Dnes je situácia oveľa pokojnejšia a Mary James sú naopak ukážkou elegancie, nadčasovosti a povedomia o nestarnúcich trendoch.
Svieži vietor v botníku
Základom je čierna varianta, plochá podrážka alebo len blokový podpätok do troch centimetrov a tenký opasok cez priehlavok. Nebojte sa ale ani obuvi na vysokej nohe alebo vyššieho počtu remienkov a výrazných farieb a materiálov. Skvele vyzerá tmavočervený alebo zelený satén so štrasovou ozdobou.