Levanduľa a jej prospešné využitie
Vôňu levandule pozná asi každý z nás. Sviečky a olejčeky z levandule používame, keď chceme navodiť príjemnú, pokojnú atmosféru. Ženám sa veľakrát vybaví Provance obchodíky a dnes tak obľúbené bytové doplnky v tomto štýle. Prečo sa stala levandule tak obľúbená a neobyčajná?
Levanduľa nie je len voňavú bylinkou s krásnymi fialovými kvetmi, má tiež liečivé účinky a medzi jej prednosti radíme aj schopnosť odpudzovať hmyz. Má mnohoznačné využitie v kuchyni, lekárstve i kozmetike.
Levanduľa pre zdravú myseľ i telo
Ako už sme vyššie spomenuli, levanduľa má blahodárne účinky na naše zdravie. Už naši predkovia používali levanduľu na trávenie, spanie, dokonca pre upokojenie pri úzkostiach a depresiách. Niektorí ju považujú za antidepresívum.
Ak máte problémy zaspať alebo sa v noci často budíte, levanduľa je tá pravá voľba! Jej účinky sú porovnateľné s liekmi na spanie. Vaše telo určite uvíta skôr prírodné odvar z levandule alebo vankúš naplnený sušenými levanduľovými kvetmi.
Z levandule sa tiež vyrába rôzne oleje, ktoré môžete použiť pri poranení. Má dezinfekčné účinky a podporuje hojenie. Čo uvítajú hlavne rodičia malých detí.
Hmyzu levanduľa nevonia
Patríte k tým, ktorí nemajú radi chemické repelenty? Potom vám pomôže levandule. Jej silná vôňa odpudzuje hmyz. Ak sa vám v kuchyni objavia sem tam nejaký mol, skúste nasušiť levanduľu a zavesiť ju v priestoroch kuchyne. Uvidíte, že mole stopercentne zaženie a navyše bude vaša kuchyňa vyzerať príjemne a útulne.
Kliešte levanduľu priamo neznáša. Ak vyrážate niekam do prírody, majte pri sebe vrecúško so sušenou levanduľou a môžete sa natrieť levanduľovým olejom, táto kombinácia určite zaženie všetky parazity.
Levanduľa a varenie
Aj v gastronómii má svoje využitie. Nájdete ju v džemoch, sirupoch a dokonca sa z kvetov levandule vyrába levanduľový ocot.
Môžete jej kvety pridať do ryže, jahňacieho, či ju nasušené nasypte do soli alebo zmesi z byliniek (majorán, petržlenová vňať, tymián a pod.). Príjemne vaše pokrmy osvieži a ozvláštni.
Ako si levanduľu vypestovať?
Ker levanduľa dorastá až do výšky 80cm, pre jej pestovanie by ste mali mať na záhrade suchšie a slnečné miesto. Ideálne zasejte semienka levandule vo februári až marci, jemne zatlačte do substrátu, nezasypávajte ďalšie hlinou. Semienka potrebujú neustálu vlhkosť a teplo (minimálne 20stupňů).
Tipovať von na záhradu môžete, až rastlinka povyrastie do výšky 10cm, dodržujte vzdialenosť asi 30cm. Ak nevlastníte záhradu, je možné levanduľu pestovať na okne či balkóne.