Na čo si musí dať vodiči v zime pozor?

Zima je ročné obdobie, ktoré je synonymom nebezpečenstvo najmä pre vodičov. Aj tí najviac skúsení vodiči majú z tohto ročného obdobia pomerne rešpekt, čomu sa napokon nemôžeme čudovať. Zima je nevyspytateľná, mnohokrát dokáže naozaj potrápiť, preto si poďme povedať, na čo si v zime musíme dať pozor. 

Svoj vodičský preukaz veľmi často dostávame už v osemnástom veku, bohužiaľ v tomto veku sme stále ešte neskúsení a zimné obdobie by v nás malo budiť rešpekt. Lenže často to tak nie je. Často si mladí, neskúsení vodiči chcú zimy užiť, a tak jazdia hlava, nehlava, často sú práve oni vinníkov nehôd, ktorých nie je počas zimy málo. 

Aby ste si v zime nič neurobili, aby ste sa v najhoršom prípade nezabili v aute počas zimy, poradíme vám, na čo by ste si mali dať pozor. 

Pozor na rýchlej jazdy 

Počas zimy sa vám nemusí vyplatiť rýchle jazdenie. Rýchlej jazdy sú počas zimy naozaj nevyspytateľné, na každom rohu vás môže čakať poľadovice, hoci minimálny, aj napriek tomu malé poľadovice môže byť vražedné. Radšej teda jazdite so všetkou opatrnosťou, nestrihajte zákruty, radšej jazdite opatrne a pomalšie. Zimné preteky na cestných komunikáciách sa naozaj nemusí vyplatiť. 

Poľadovica je neviditeľné nebezpečenstvo 

Veľakrát ju vidíme, inokedy nie – reč je o ľadovca, ktorú možno považovať za neviditeľné nebezpečenstvo. V súčasnej dobe je práve poľadovica niečo, čo je dôvodom mnohých dopravných nehôd. Ak sa spojí nepozornosť, rýchlejšia jazda a práve poľadovica, je nehoda na svete, ktorá má často tragické následky. 

Fujavice a chumelenice sú nepriatelia 

Silné sneženie čiže víchrica či chumelenice, to sú ďalšie nepriatelia, ktoré na nás čakajú počas zimy. Pre vodičov sa jedná o veľmi nepríjemnú záležitosť, pri ktorej nevidíme ani na meter pred nami. Je nutné preto jazdiť nadmieru opatrne, radšej nič neriskujte a neskúšajte nič, čo by vás mohlo stáť život.