Murraya ako izbová rastlina, ktorá sa hodí do každého bytu

Aj keď sa môže zdať, že výber izbové rastliny je jednoduchá záležitosť, nie je to tak celkom pravda. Do každej domácnosti sa hodia rastlina úplne iná, najmä do bytov sa vyberajú rastliny veľmi ťažko. V bytoch je totiž pomerne zlé ovzdušie, vzduch je buď moc suchý, alebo naopak moc vlhký, a práve tomu 

musíte podriadiť svoju rastlinu. Aby sme teda naše tvrdenia trochu upravili, ťažký je najmä výber izbové rastliny do paneláku, respektíve do bytu. 

Ak patríte k ľuďom, ktorí žijú v paneláku, odporúčame investovať najmä do kvety zvanej Murraya. Jedná sa o jednu z izbových rastlín, ktorá si dokáže žiť spokojne aj v bytoch a takých domácnostiach. 

Murraya si hovie zvyčajne na západných, východnom alebo prípadne na južnom okne, kde je dostatok slniečka. Ideálna teplota, v ktorej je spokojná, by sa mala pohybovať medzi osemnástimi až dvadsiatich stupňami Celzia (pri týchto teplotách dokonca kvitne). V prípade, že je u vás teplota nižšia, kvetina bude taktiež spokojná, len teda nebude kvitnúť. 

Ako sa o Murrayom starať 

Keďže je väčšinou umiestnená na miesta, kde je slniečko a kam slniečko doslova parí, mala by sa táto kvetina dostatočne zalievať, a to najmä v období vegetácie, aby nehrozilo uschnutí. Ak je však obdobie chladného prezimovanie, zalievanie by nemalo byť tak časté – naopak by sa malo zmierniť, aby sa kvetina neprechladla od koreňov. Ak je prechladnutá od koreňov, spoznáte to rýchlo -začnou opadávať kvety, plody a nakoniec i listy. 

V lete môže byť aj vonku 

Aj keď je to kvetina hodiaci sa do panelákového bytu, v lete môže byť pokojne aj vonku. Ideálne miesto je pre ňu polotieň, prípadne slnečné stanovište. Aj keď miluje slniečko, na slnku rastie pomalšie, listy sú menšie a kvety dosiahnu žltej farbičky. Na polotienistom stanovišti je jej rast aj sfarbenie zase trochu iné.