Najčastejšie používané termíny vo svete drevostavieb. Buďte v obraze

Drevostavby na kľúč sa dostávajú do popredia mnohých záujemcov o vlastné bývanie. Pozornosť na seba strhávajú vďaka vlastnostiam, ktorými sa pýšia, a tými je rýchlosť výstavby alebo prijateľná cena. Pokiaľ aj vy premýšľate nad ich obstaraním, oplatí sa vedieť a poznať niekoľko termínov, s ktorými môžete prísť pri ich výstavbe do kontaktu. Aby ste pred staviteľmi nevyzerali ako úplní amatéri, prezraďme si a definujme si najčastejší z nich.

Čo je to sendvičová drevostavba?

Vôbec najčastejšie sa stretnete s pojmom „sendvičová drevostavba“. Lenže o čo vlastne ide? Čo tým majú stavitelia na mysli? Nejde o konštrukčný systém, ako sa mnoho ľudí domnieva, ale hovoríme o skladbe obvodovej steny, ktorá sa skladá z niekoľkých vrstiev rôznych materiálov.

Obvykle sa týmto myslí stĺpková konštrukcia a berie sa za ňu napríklad aj zrubová dvojstena, pokiaľ má vloženú izoláciu (to ale iba pre príklad).

Čo je to prefabrikovaná drevostavba?

Ponúkaná vám môže byť aj takzvaná prefabrikovaná drevostavba. A aj v tomto prípade si nemusíte byť úplne istí tým, o čo sa vlastne jedná. Teraz hovoríme o označení pre systém výstavby, kedy sa vyrábajú jednotlivé dielce v hale a všetko sa potom montuje až na stavenisku.

Všeobecne týmto spôsobom (čiže že sa kusy vyrobia v dielni a všetko sa zloží až na mieste výstavby) sa mnohé drevostavby rodia.

Čo je to pasívny dom?

S čím sa tiež vo svete drevostavieb môžete stretnúť je označenie pasívny dom. A rovnako ako v predchádzajúcich prípadoch, ani v tomto si nemusíte byť istí správnou definíciou. Reč je konkrétne o stavbách, ktoré nie sú takmer vôbec závislé od elektrickej energie. Čiže vykuruje rýdzo slnečné žiarením či vnútornými ziskami zo spotrebičov či osôb a podobne.

Áno, možno povedať, že sa jedná o ekologický štýl bývania. Pasívne stavby potrebujú skutočne nízke množstvo energie, pretože sa zaobídu prakticky bez klasickej vykurovacej sústavy.