Pozor na plesne! Čím nevítanému spoločníkovi nahrávame do kariet?

Každého doma môže prekvapiť nevítaný spoločník v podobe plesní. Obvykle sa vyskytuje v rohoch miestností, ale nie je tomu pravidiel. Jeho strojcom je väčšinou vysoká vlhkosť v interiéri, ktorá môže plynúť napríklad z nedostatočného vetrania, prílišného kúrenia v spálni alebo podobne. Len máloktorý človek si však uvedomuje v momente, keď plesne objavia, že ich strojcom môže byť aj on sám. Ako konkrétne tomuto problému prispievame do kariet?

Nadmerná vlhkosť ohrozuje zdravie

Nie je dobré len mávnuť nad týmto problémom rukou. Nadmerná vlhkosť veľkou mierou ovplyvňuje naše zdravie, respektíve ho dokonca ohrozuje. A celkovo môže prispieť k tepelným aj energetickým stratám, čo sú v súčasnej dobe veci veľmi chúlostivé.

Z posledných odporúčaní vyplýva, že optimálna vlhkosť v interiéri by mala byť zhruba päťdesiat percent. Pokiaľ však hodnota stúpne k šesťdesiatim, už v tento moment môžu vzniknúť spomínané problémy. A keďže sa s plesňami bojuje veľmi ťažko a boj s týmto nevítaným hosťom pomerne dlho trvá, mali by sme sa vyvarovať veciam, ktoré mu nahrávajú do spomínaných kariet.

Správne vetranie i zalievanie kvetov

Plesne vznikajú z príliš vysokej vlhkosti v byte, ktorá stúpne k šesťdesiatim a viac percentám. Na vysokej vlhkosti sa podieľa nesprávne vetranie, kvôli ktorému sa neodvádza množstvo vlhkosti z interiéru. V rôznych ročných obdobiach by sa mala meniť frekvencia aj dĺžka samotného vetrania. Zatiaľ čo na jar alebo na jeseň by sme mali vetrať minimálne pätnásť minút denne, v lete stačí polhodina, v zime vetrajte oveľa intenzívnejšie aj niekoľkokrát denne (vykurovacia sezóna vie v domácnostiach „zakúriť”).

Okrem nesprávneho vetrania je na vine tiež zalievanie kvetov, sprchovanie, vešanie bielizne, taktiež varenie, žehlenie, dýchanie všeobecne alebo kúpele. Skrátka a dobre môžu byť na vine všetky činnosti, ktoré do vzduchu ventilujú niekoľko litrov vody denne.

Pokiaľ k tomu pripočítame fakt, že máte plastové okná (ktoré zabraňujú prirodzenému prúdeniu vzduchu), je viac než pravdepodobné, že plesne sa u vás doma objavia.