Prečo nás svrbia uši? Môže to mať hneď niekoľko dôvodov

Premýšľali ste niekedy nad tým, prečo vás občas svrbia uši? Respektíve mali ste niekedy pocit, že vás uši svrbia? Nie je to výnimočný problém, potrápiť môže všetkých jedincov rôznych vekových kategórií. Obvykle sa toto svrbenie objavuje vo zvukovode čiže v trubici, ktorá spája vonkajší svet s ušným bubienkom, a príčin tohto nepríjemného problému môže byť hneď niekoľko.

Na vine môže byť ušný maz

Samozrejme nemusíte hneď maľovať čerta na stenu. Na vine svrbenia môže byť sám ušný maz, ktorý sa v ušiach pravidelne objavuje. Väčšinou to riešime tým štýlom, že si vezmeme šťourátko, ale v tomto prípade by sme mali tendenciu odstrániť maz z uší pomocou spomínanej pomôcky odolať. V lepšom prípade by sme mali siahnuť po papierovej vreckovke, ktorú navlhčíme vo vode, prípadne v jemnom oleji. A len pomocou malíčka odstránime aspoň trochu odstránime spomínaný ušný maz.

Uši čistíme pri rannej hygiene, prípadne pri umývaní vlasov.

Nie je to alergia?

Aj keď ste si stopercentne istí, že alergickí prakticky na nich nie ste, aj tak to v tomto prípade alergia byť môže. Kožná alergia v ušiach vzniká napríklad prílišným používaním laku na vlasy, tužidla alebo napríklad používaním nevhodného šampónu, ktorý alergickú reakciu môže spustiť.

Za kožnými alergiami však môže stáť aj šperk, ktorý v ušiach pravidelne nosíme. Náušnice z niklu bývajú najčastejším problémom.

Pozor na infekcie

Svrbenie uší však môže znamenať aj oveľa závažnejší problém, ktorým je infekcia. V tomto prípade býva rizikom hlavne voda v uchu. Svrbenie je spôsobené baktériami, vírusmi alebo aj kvasinkami, ktoré sa v uchu môžu upnúť po plávaní, kedy vám voda v ušiach môže uviaznuť.

Keďže voda zostáva v ušiach, dochádza k nadmernej vlhkosti, ktorá následne narúša prirodzenú ochranu ušných kanálikov. Infekciu následne môže spustiť iba obyčajné čistenie uší, ktoré máte zažité ako súčasť vašej večernej či rannej hygieny.