Pozor na výmenu tlmičov. Čo nikdy nerobiť?

Tlmiče do auta sú dôležitou súčasťou každého vozidla. Zaisťujú správny kontakt kolies s vozovkou, ale aj optimálne jazdné vlastnosti každého auta. Pri výmene tlmičov si vždy musíte dať pozor na to, aby ste postupovali správne. Ako na to?

Tlmiče majú zásadnú rolu

Práve tlmiče do auta majú pre vaše vozidlo nezastupiteľnú rolu. Bez nich by nebol pohyb na vozovke možný. Auto by nekontrolovateľne skákalo na vozovke, o bezpečnej jazde by nemohla byť ani reč. Tlmiče Audi i všetkých ostatných áut sú vždy zodpovedné za optimálnu priľnavosť pneumatík k ceste. Správne fungovanie tlmičov je úplne zásadné pre bezpečnú prevádzku na pozemných komunikáciách. Správne fungujúce tlmiče sa starajú o bezpečnú jazdu všetkých členov posádky.

Kedy je potrebné tlmiče meniť?

Tlmiče do auta sa menia zhruba každých najazdených 80 tisíc kilometrov. Vo väčšine prípadov je ale nutné pristúpiť k výmene už skôr, pretože sa auto pohybuje aj na málo udržiavaných cestách plných výmoľov a ďalších nerovností na vozovke. O tom, že sú tlmiče poškodené, vás informuje servisný technik vášho vozidla pri každoročnej prehliadke auta. Ak tlmiče nefungujú správne, spoznáte to aj na správaní vášho vozidla.

Nebezpečné správanie auta

Keď sú tlmiče do auta už opotrebované, predlžuje sa brzdná dráha vášho vozidla. Auto tiež nedrží na vozovke, preto počas jazdy takzvane pláva. Niekedy sa dokonca vychýli zo svojho smeru jazdy. Pri opotrebovaných tlmičoch vám hrozí akvaplaning. Cítite aj vibrácie na volante, ktoré jasne napovedajú o nutnosti okamžitej výmeny tlmičov. Auto sa v zákrutách nebezpečne nakláňa.

Pozor na správnu výmenu

Tlmiče sa vždy musia meniť po pároch, teda na aktuálnu nápravu. Tlmiče sa vždy menia pod zaťažením v prevádzkovej hmotnosti vozidla. Na výmenu je potrebné použiť špeciálny nástroj, ktorým je sťahovák pružín. Nikdy tlmiče nevymieňajte na zdviháku s odľahčenými nápravami.

Aby došlo k správnej výmene tlmičov, nesmiete auto zdvíhať na zdvihák.