Prírodná liečba pomocou aromaterapie

Aromaterapia patrí medzi druhy alternatívnej liečby využívajúce kvalitné rastlinné a biologické látky vo forme éterických a vonných olejov. Vôňa týchto olejových esencií potom prispievajú k navodeniu pocitu pohody, relaxácie a uvoľnenia, má pozitívny vplyv na našej myseľ i telo, chráni nás pred chorobami a dokonca aj lieči.

Nie každý aromaterapii verí. Isté však je, že ju ľudia využívajú už celé dlhé tisícročia. Verí v múdrosť prírody, ktorá je v nej obsiahnutá. Aromaterapia nielen lieči, ale v mnohých prípadoch je aj účinnou prevenciou. Svoje využitie má aj v odbore detského lekárstva.

K najrozšírenejším éterickým olejom patrí oleje z citrónovej kôry, z cédrového dreva, zo zázvoru, z levandule, zo santalového dreva a z borovice, obľúbený je potom jazmín, granátové jablko a ruže. Pri aromaterapii sa pred masážou zmiešajú najrôznejšie druhy rastlinných olejov, napr. Slnečnicový, olivový, mandľový či sezamový s požadovanou vonnou esenciou. Kombinácia závisí na účinku, ktorý očakávame, (stimulujúce či upokojujúce).

procedúry aromaterapia

Masáž- aromaterapeutická masáž je ošetrením celého tela a určité telesné oblasti práve vonnými olejmi.

Inhalace- inhalácia aromatických olejov môže znížiť alebo zvýšiť krvný tlak, navodiť rôzne pocity, napr. Povzbudenie, osvieženie, prehriatie.

Kúpeľniach kúpeľ s pridanými aromatickými olejmi navodí pocity úľavy, upokojenie a relaxácie, zbavuje stresu a únavy. Môže byť doplnená o vonné sviečky, ktorých svetlo má podobné upokojujúce účinky.

Aromalampa- éterické oleje sa môžu pomaly odparovať z nádoby naplnené vodou a používať sa k príležitostnému vdýchnutí. Počas dňa je možné nakvapkať vonnú esenciu na vreckovku, pred spaním potom napríklad na vankúš, ale môžeme tiež kvapnúť deťom jednu kvapku na plyšového medvedíka.

Rastlinné aromatické zmesi sú významným pomocníkom pre podporu imunity. Dávkovanie je individuálne, predovšetkým u detí je nutné dodržiavať počet kvapiek určitých esencií.