Príznaky, ktoré vám prezradí, či ste alebo nie ste závislí na nakupovanie

Nakupovanie patrí k obľúbeným činnostiam nejednej ženy. V prípade, že sa vám zdá, že nakupujete viac, ako je zdravé, ponúka sa otázka, či na nakupovanie náhodou nie ste závislí. Mnohí ľudia totiž nakupujú vo chvíli, keď je im smutno, vo chvíli, keď sa nudí, alebo vždy, keď sú v obchodnom centre, čo je veľmi často. Našťastie aj chorobné nakupovanie má svoje príznaky, vďaka ktorým odhalíte, či ste alebo nie ste na nakupovanie závislí.

Chcete nakupovať v jednom kuse

Nakupovanie je dnes veľmi jednoduché. Človek môže nakupovať neustále na internete, a to prakticky kedykoľvek a kdekoľvek chce. Keď jede vlakom, autom ako spolujazdec alebo keď čaká na zastávke na autobus. To sú najčastejšie chvíle, kedy človek nakupuje skrze mobilný telefón. Na internete sa však nakupuje aj v pohodlí domova. Keď je človek chorý, alebo keď sa skrátka nudí, vždy siahne po notebooku a začne nakupovať.

Samozrejme je stále aktuálna aj nakupovanie v obchodných centrách. Tá sa teraz nachádza prakticky na každom rohu, čo opäť povzbudzuje človeka k nakupovanie.

nakupujete neustále

Ak sa vám nakupovanie mieša s osobným životom, ak kvôli nakupovanie dokonca rušíte schôdzky alebo nestíhajú plniť ďalšie úlohy, ktoré počas dňa musíte urobiť, je to príznak toho, že ste sa na nakupovanie stali doslova závislými.

nakupujete nepotrebné

Človek, ktorý je závislý na nakupovanie, má tendenciu nakupovať prakticky neustále. A nakupuje často nepotrebné veci. Skrátka sa mu na prvý pohľad páčili alebo boli lacné alebo po nich túži niekto z rodiny. Pred týmto sa možno chrániť zoznamom. Pokiaľ už musíte ísť nakupovať, spíšte si to, čo potrebujete kúpiť. Zoznam vás pomôže udržať sa ďalej od nepotrebného.

Ďalšie príznaky závislosti na nakupovaní

  • Vyčítania nákupov, vyčítania nadmerného míňanie
  • Zlý pocit z překaženého nakupovania
  • Nemôžete s nakupovaním prestať, aj keby ste naozaj chceli
  • Nakupujete pre zlepšenie nálady