Príznaky, ktoré vám prezradia, či ste alebo nie ste závislí na nakupovaní

Nakupovanie patrí k obľúbeným činnostiam nejednej ženy. V prípade, že sa vám zdá, že nakupujete viac, než je zdravé, ponúka sa otázka, či na nakupovaní náhodou nie ste závislí. Mnohí ľudia totiž nakupujú vo chvíli, keď je im smutno, vo chvíli, keď sa nudí, alebo vždy, keď sú v obchodnom centre, čo je veľmi často. Našťastie aj chorobné nakupovanie má svoje príznaky, vďaka ktorým odhalíte, či ste alebo nie ste na nakupovaní závislí.

Chcete nakupovať v jednom kuse

Nakupovanie je dnes veľmi jednoduché. Človek môže nakupovať neustále na internete, a to prakticky kedykoľvek a kdekoľvek chce. Keď ide vlakom, autom ako spolujazdec alebo keď čaká na zastávke na autobus. To sú najčastejšie chvíle, keď človek nakupuje cez mobilný telefón. Na internete sa však nakupuje aj v pohodlí domova. Keď je človek chorý alebo keď sa skrátka nudí, vždy siahne po notebooku a začne nakupovať.

Samozrejme je stále aktuálne aj nakupovanie v obchodných centrách. Tá sa teraz nachádza prakticky na každom rohu, čo opäť povzbudzuje človeka k nakupovaniu.

Nakupujete neustále

Pokiaľ sa vám nakupovanie mieša s osobným životom, pokiaľ kvôli nakupovaniu dokonca rušíte schôdzky alebo nestiháte plniť ďalšie úlohy, ktoré počas dňa musíte urobiť, je to príznak toho, že ste sa na nakupovaní stali doslova závislými.

Nakupujete nepotrebné

Človek, ktorý je závislý od nakupovania, má tendenciu nakupovať prakticky neustále. A nakupuje často nepotrebné veci. Skrátka sa mu na prvý pohľad páčili alebo boli lacné alebo po nich túži niekto z rodiny. Pred týmto sa dá chrániť zoznamom. Ak už musíte ísť nakupovať, spíšte si to, čo potrebujete kúpiť. Zoznam vás pomôže udržať sa ďalej od nepotrebného.

Ďalšie príznaky závislosti na nakupovaní

  • Vyčítanie nákupov, vyčítanie nadmerného míňania
  • Zlý pocit z prekazeného nakupovania
  • Nemôžete s nakupovaním prestať, aj keby ste naozaj chceli
  • Nakupujete na zlepšenie nálady