Rolls-Royce bude vyrábať autonómnej lode. Nie je na to ale sám

Čo sa zrovna deje vo svete auto-moto? Opäť sa tu deje veľa, o tú najväčšiu novinku sa však zaslúžila automobilkaRolls-Royce, ktorá je známa svojimi luxusnými vozmi po celom svete. Aj keď sa britská automobilka skutočne preslávila svojimi luxusnými vozmi, nie je to jediný zámer spoločnosti. Najmä v posledných rokoch sa automobilka začína veľa angažovať v lodnej preprave, dodáva napríklad modulárny batérie alebo podobnú techniku, ktorá je u lodí nepostrádateľná. Vďaka tomuto angažmán v lodnej doprave sa nemôžeme čudovať tou, že sa Rolls-Royce rozhodla spojiť sa s Intelom. V čom ich spolupráce spočíva? 

Aj keď to mnohí ľudia doteraz nevedeli, Rolls-Royce už dávno nie je len britská značka vyrábajúca automobily. Už nejaký ten piatok sa angažuje aj v lodnej doprave, kde sa teraz chce zaslúžiť o jednu veľkú vec – pôvodná automobilka sa rozhodla spojiť sa s Intelom, aby začala vyrábať autonómnej lode. 

Lode, ktoré sa nemusia spoliehať na ľudí 

Cieľom novej spolupráce je predovšetkým to, vytvoriť lode, ktoré sa nemusia spoliehať na človeka. Od spolupráce sa odvíja najmä centralizovaný navigačný program, ktorý by zaisťoval väčšiu bezpečnosť počas plavby. Možno si hovoríte, že ľudia určite zaisťujú dostatočné bezpečie, ale opak je pravdou. Nedávne výskumy totiž ukázali, že za nehody v sedemdesiatich percentách môže práve človek. 

Nedávne výskumy sa tak stali doslovnú výzvou pre dnes stále ešte primárne automobilku Rolls-Royce, ktorá sa rozhodla urobiť krok k zmene. 

Ako bude spolupráca prebiehať? 

Od spolupráce si obe firmy sľubujú veľa. Najmä si sľubujú poskytnúť si a vzájomne spojiť dômyselné technológie, ktoré obe spoločnosti majú. Rolls-Royce aktuálne piluje systém, ktorý je plný kamier, senzorov a radarov, pomocou ktorých by sa hodnotila dáta a prípadne detekovala riziká, ktoré by lodi mohla hroziť. Inovatívny systém by tak mal predchádzať nárazom do ľadovcov alebo iných prekážok, mal by tiež vedieť rozpoznať nebezpečenstvo, pokiaľ sa k nemu blíži.