Pestujeme hortenzie. Akých chýb sa dopúšťame najčastejšie?

Krásna záhrada je pýcha celého domu. Majitelia záhrad sú si toho samozrejme vedomí, a tak na svoje záhrady vysádzajú nádherné stromy a kríky, ktoré záhradu skrášľujú a ktoré ju dodávajú zase iný vzhľad. Medzi všetkými stromami a kríkmi nájdeme tiež hromadu krásnych kvetov, ako je potrebné hortenzie, ktorou sa mnohí majitelia záhrad bojí pestovať. Lenže pre sa bojí pestovať tak krásnu kvetinu? Možno sa bojí chýb, ktorých by sa dopustili a ktoré by skomplikovali rast rastliny. Aj pri pestovaní nenáročné rastlinky zvanej hortenzie je totiž možné urobiť veľa chýb, pred ktorými vás ale teraz budeme varovať. 

Rovnako ako pri pestovaní iných kvetín, aj pri pestovaní hortenzie sa ľudia dopúšťa niekoľkých chýb, ktoré môžu len skomplikovať rásť. Chýb sa dopúšťame pri pestovaní ako záhonových, tak u pestovanie nádobových hortenzií, bohužiaľ. Ak sa vašim hortenziám práve dvakrát nedarí, popremýšľajte nad tým, či sa nedopúšťate niektoré z nižšie uvedených chýb. 

1) pestujete hortenziu v tieni 

Hortenzie je kvetina ako každá iná, čo znamená, že vyžaduje k svojmu spokojnému rastu štyri veci, a síce svetlo, teplo, zálievku a správne stanovište. Najmä pri výbere stanovišťa značne robíme chyby, hortenzie totiž dávame na miesta, ktoré nemajú rady. Napríklad tieň je pre nich neznesiteľný, aj keď mnohé články na internete presviedčajú o opaku. Ideálne miesto je miesto s rozptýleným svetlom, kde budú mať hortenzie to, čo potrebujú a chcú. 

2) Pôda nie je dostatočne kyslá 

Nie všetky substráty sú pre hortenziu ideálne. Hortenzie potrebuje krapet kyslejšie pôdu, ideálne je pôda s kyslosťou 5-6,5 pH. Záhradné zemina je pre hortenziu nadmieru vhodná, odborníci odporúčajú aj k nádobovým hortenziám pridať trochu reálne zeminy, pretože to, čo sa často zakúpi v obchodoch, je len polotovar, ktorý nemusí mať všetky živiny, čo hortenzie potrebuje.