S fajčením môžete prestať ľahko, hovoria odborníci

Nie je tajomstvom, že fajčenie neprospieva ani nášmu zdraviu, ani našej vizuálnej stránke. Žltkastá pokožka, žlté zuby, nepekný stav našej kože. Fajčenie je zlozvyk majúci, holt, veľké množstvo negatívnych dopadov na nás celkovo. A tak sme sa spýtali odborníkov, ako s týmto nekalým návykom zatočiť. Nemusíte vsádzať na nálepky alebo náplasti, ktoré aj tak nefungujú. Podľa odborníkov stojí za vyskúšanie niekoľko spôsobov.

Nikotín nahraďte

Závislosť ste si nevypestovali na cigaretách ako takých, ale na látke, ktorá sa v nich ukrýva čiže na takzvanom nikotíne. Jednou z účinných metód, ako s fajčením nadobro prestať, je túto látku niečím nahradiť. Väčšinou ju ľudia nahrádzajú sladkosťami, čo vedie k obezite. Je lepšie staviť na výrobky na báze nikotínu, prípadne majte po ruke vždy nejaké žuvačky, ktorými zamestnáte nielen ústa, ale aj vaše chuťové poháriky na jazyku aj myseľ.

Odďaľujte, čo to len ide

Postupné odďaľovanie je ďalšia metóda, vďaka ktorej sa môžete postupne zbaviť závislosti od nikotínu a fajčenia celkovo. Ak máte chuť na cigaretu, neuspokojte túto svoju potrebu ihneď. Ale skôr počkajte pár chvíľ. Čo treba počkať desať, pätnásť minút, než pôjdete von či na balkón a skutočne si zapálite?

Tento časový úsek je dobré postupne predlžovať až do chvíle, keď s fajčením prestanete úplne.

Vyhoďte spúšťače zo svojho života

Čo stojí aj za vyskúšanie je vyhnať zo svojho života takzvané spúšťače. Vyvarujte sa okamihom, kedy by ste bežne po cigarete siahli. Napríklad nechoďte toľko na večierky, pri ktorých sa pije alkohol. Vyhnite sa aj pitiu kávy na terase, čo je často ďalšia aktivita, pri ktorej máte tendenciu si zapáliť. Rovnako tak nechoďte na večerné porozprávanie s kamarátkami pred dom, ale radšej ju pozvite hore k sebe na čaj. Doma si zapálite ťažko, avšak vonku pred vchodom do domu je pravdepodobnosť zapálenia veľmi vysoká.