Seminár Rusňákovej DRFG na tému Finančná gramotnosť pre mládež HC Kometa Brno

Vrámci dlhoročného partnerstva DRFG Davida Rusňáka sHC Kometa Brno, usporiadala skupina seminár na tému Finančná gramotnosť pre hokejových hráčov kategórie mládež. Slová sa zhostil hlavný ekonóm DRFG Martin Slaný a svoje osobné skúsenosti pridal ihráč A-tímu Tomáš Vincour.

Čo robiť, keď vám v dvadsiatich rokoch na účte pristane prvý milión? Niekto si zaobstará nové auto, ďalšie drahé šperky, iný sa začne obzerať poluxusnom byte. Ale len hŕstka v tejto chvíli myslí na budúcnosť. Na to, že takéto príjmy nemusia trvať večne.

Predovšetkým prošportovke je takáto situácia typická

V mladom veku zažiaria, dostanú lukratívnu zmluvu v dobrem klube a čoskoro zbohatnú. Aké ťažké je vtákovú chvíľu s financiami rozumne naložiť. Mladí hráči nie sú pripravení na to, aby v takom skorom veku zarábali milióny. Finančne gramotný by mal byť človek ešte predtým, než sa v profesionálnom športe ocitne.

„Nie je to len o tom, naučiť sa niekoľko názvosloví a vedieť rozdiel medzi sporením, investovaním, fondmi a dlhopismi, ale skôr sa naučiť a pochopiť základnú logiku toho, ako pristupovať k svojim prostriedkom, ku mzde, ako všeobecne sa pozerať na ekonomické veci, ktoré sú okolo nás,“ hovorí Martin Slaný zRusňákovej DRFG.

Bez prípravy finančnej gramotnosti rastie riziko bankrotu

Športovci sú veľmi špecifická skupina, pretože realizujú svoj príjem v relatívne mladom veku. De facto znulového príjmu sú zrazu vystrelení do výšin a najmä u nich je finančná gramotnosť veľmi podstatná. Treba myslieť na zadné dvierka a napríklad pri investovaní i sporení odporúča Martin Slaný začať veľmi skoro, roky sa načítajú a športovec potom žne ovocie.

Športovci všeobecne inak pristupujú k riziku

Športovec nie je toľko averznej krízy, je ochotný prijímať väčšie riziko v športe, pretože inak by nedosiahol vrcholné postavenie a to samozrejme platí aj pri investíciách. Tu platí, že riziko so sebou nesie určité úskalia. „Pri investíciách treba trochu schladiť športovú hlavu a nepristupovať k tomu ako k športovému zápasu, myslieť nielen na najbližší strelený gól, ale uvažovať v dlhšom časovom horizonte,“ dodáva Martin Slaný.

Osobná skúsenosť profesionálnych hráčov

„Finančná gramotnosť najmä u športovcov sa málo rieši, hráči nie sú dostatočne vzdelaní. Športová kariéra je relatívne krátka a peniaze nebudú večne. Je teda nevyhnutné sa naučiť, ako speňazovi zaobchádzať, kde sporiť a kam investovať. Peniaze na účte lákajú utrácanie. Sporenie a investovanie je tá správna cesta a tieto semináre ohľadom finančnej gramotnosti a investovania sú nielen pre športovcov, ale všeobecne pre mladých ľudí veľkých plus a každý by sa mal podobného seminára zúčastniť,“ dopĺňa hráč A-tímu HC Kométa Brno Tomáš Vincour.