Boj proti voškám: poradiť si môžete aj domácimi prostriedkami

Vošky sú veľmi nepríjemným škodcom, ktorý miluje veľké množstvo rastlín. Dokážu oslabiť a zničiť celé rastliny, pokiaľ proti nim nezakročíme. Okrem toho sú napadnuté rastliny menej odolné voči chorobám, najmä tým plesňovým. Akonáhle na rastlinách objavíte vošky, snažte sa zasiahnuť čo najskôr, než sa rozšíri naprieč celou záhradou. Bojovať proti nim môžete napríklad s pomocou lienok, ktoré sú prirodzeným nepriateľom vošiek. Avšak tie nie vždy budete mať po ruke.

Komerčné prostriedky

Veľmi účinné v starostlivosti o rastliny a stromy sú práve komerčné prostriedky. Môže ísť o rôzne spreje, ktoré nastriekate rovno na postihnuté miesta, kde sa voška nachádza. Tým dôjde k ich úhynu. Výhodou týchto sprejov je ich vysoká účinnosť. Nevýhodou potom môže byť nepriaznivý dopad niektorých z nich na životnom prostredí. Existuje ale aj celá kopa ekologických variantov, ktoré nie sú o nič horšie ako ich chemické náprotivky.

Cesnak

Ak nemáte po ruke komerčné prostriedky alebo ich nechcete používať, môžete vyskúšať aj niekoľko domácich prostriedkov na ničenie vošiek. Jedným z nich je práve cesnak. Ten vám v záhrade môže pomôcť hneď niekoľkokrát. Použiť ho môžete ako prírodné hnojivo, ale aj sa s jeho pomocou zbavíte škodcov alebo hubových ochorení. Na prípravu cesnakového postreku budete potrebovať iba dve ingrediencie: vodu a cesnak.

Cesnakový postrek

Postupujte tak, že si olúpete päť strúčikov cesnaku (obvyklej veľkosti) a potom ich prelisujete alebo rozdrvíte. Zalejte ich litrom vody a nechajte niekoľko hodín odstáť. Počas tejto doby je dobré zmes niekoľkokrát premiešať. Po niekoľkých hodinách zmes sceďte, aby ste sa zbavili kúskov cesnaku. Je to práve tekutina, ktorú budete využívať. Ešte, než ju nastriekate na svoje rastliny, zrieďte ju s vodou v pomere 1:1. Aplikujeme fliaš s rozprašovačom rovno na škodcov, každý deň, kým vošky nezmiznú.