Výber osvetlenia môže byť orieškom. Tipy a rady, ktoré oceníte

Výber osvetlenia je pri zariaďovaní interiéru kľúčový. Len hŕstka ľudí si uvedomuje, ako veľmi je svetlo v domácnosti dôležité a čo všetko vie ovplyvniť. Najprv je potrebné poznamenať, že svietidlá ako také pretvára priestor. Dokážu oklamať ľudské oko a interiér buď zmenšiť, alebo naopak zväčšiť či zjemniť, respektíve zdrsniť. Navyše ovplyvňujú našu náladu, preto výber vhodného svetla do kúpeľne či osvetlenia kuchyne nepodceňujte.

Možno si hovoríte, že vybrať vhodné svetlo do spálne alebo inej časti domu je nerozlúsknuteľným orieškom. Ponuka na trhu je pestrá, široká, rozmanitá a obrovská, čo výber podstatne sťažuje. Vďaka našim radám a tipom však aj tento (na prvý pohľad možno nerozlúsknuteľný) oriešok hravo rozlúsknete!

Svetlo do kúpeľne by malo byť hlavne praktické

Vybrať vhodné svetlo do kúpeľne nie je ľahké. Aj v prípade kúpeľne platí, že by tu malo byť jedno centrálne svietidlo, ktoré bude dopĺňať niekoľko doplnkových svetiel. Pokiaľ si tiež práve lámete hlavu nad kúpeľňovým osvetlením, máme pre vás riešenie situácie.

Tou najlepšou voľbou sú totiž bodové svietidlá, ktoré sú veľmi praktické a často aj úsporné. Niektoré z nich majú dokonca senzor, ktorý rozozná, kedy človek príde do miestnosti a kedy z nej zase odíde. Zatiaľ čo po príchode človeka do miestnosti sa rozsvieti, po odchode človeka z miestnosti zase zhasnú.

Čo sa týka doplnkového svetla do kúpeľne, v ideálnom prípade nechajte rozžiariť zrkadlo. Osvetlenie zrkadiel je v posledných rokoch obrovský trend, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou hlavne moderných domácností túžiacich po praktickom, no štýlovom zariadení. A tieto vlastnosti spomínané osvetlenie zrkadiel bezpochyby spĺňa.

Ani svetlo do spálne nepodceňujte

Podceňovať by sa v žiadnom prípade nemal ani výber svetla do spálne. Aj to má totiž vplyv na náš spánok a na jeho kvalitu, ktorá potom určuje, ako na tom po zdravotnej stránke či po stránke psychiky sme. Okrem centrálneho osvetlenia patrí do spálne aj lampička na nočný stolík. Respektíve taká lampička môže byť aj nástenná, ak sa vám viac páči alebo vám do spálne viac pasuje.

Čo sa však týka centrálneho osvetlenia, v ideálnom prípade voľte prisadené stropné svetlo, ktoré bude nastavovať teplotu farby alebo intenzitu svetla. To v spálni skrátka a dobre oceníte. Na tvare potom až tak nezáleží.