Žalúzie sú medzi nami už 200 rokov. Milujeme je aj dnes

Mnohé veci v súčasnosti berieme doslova ako samozrejmosť. K týmto veciam patrí napríklad aj žalúzie, konkrétne vnútorné žalúzie, ktoré u nás tak zdomácneli, že je neberieme ako samostatnú vec. Skôr je berieme práve ako samozrejmosť, a to sme im nedávno mohli gratulovať k ich životnému jubileu. Vedeli ste, že vnútorné žalúzie tento rok oslávili dlhých dvesto rokov? Aj keď sú to naozaj už staré dámy, rovnako ich milujeme aj dnes. Ide totiž o praktické vybavenie našich domácností.

Ako už bolo spomenuté, žalúzie u nás doslova zdomácneli. Len málokto si bez nich dokáže predstaviť svoj život. Väčšinou v našich domácnostiach vydržia dlhé roky, po nejakej dobe však potrebujú svoju obmenu, ak sa s nimi treba zaobchádzať zle.

Ich história siaha až do začiatku 19.storočia

A ako tiež už bolo spomenuté, žalúzie nedávno oslávili rovných 200 rokov. Takéto jubileum by im tipoval len málokto. Ich počiatok sa tak datuje až do začiatku 19.storočia, kedy je prvýkrát predstavil svetu francúzsky stolár Cochot, ktorý si je tiež nechal patentovať. Práve on je tvorcom vnútorných žalúzií, ktoré majú polohovateľné a tiež otočné lamely.

Práve pánovi Cochotovi môžeme dnes ďakovať, že vymyslel niečo, čo je tým najjednoduchším spôsobom, ako si uchovať svoje súkromie. Navyše nás žalúzie chránia aj pred slnečnými lúčmi alebo dokonca zabraňujú tomu, aby miestnosti neboli v horúcom lete prehriatej.

Ako išiel čas s žalúziami

Aj žalúzie sú vec, ktorá sa s postupom času zdokonaľovala a zlepšovala. Najskôr sa samozrejme štelovaly ručne, neskôr však prišli najrôznejšie vychytávky a razom sa tak s žalúzií stali elektricky ovládané žalúzie alebo tiež žalúzie na baterky, ktoré vydržia aj niekoľko dlhých mesiacov.

V súčasnej dobe sú žalúzie tiež dizajnovým doplnkom, na ktorý nedá dopustiť celá rada z nás. Určite aj vy máte vo svojom interiéri žalúzie, ktoré vám slúžia buď ako dizajnový prvok, alebo sú praktickou súčasťou vašej domácnosti.