Že existujú lieky obsahujúce bylinky? Áno, existujú

Slováci sú známi svojou vierou v pilulky. Napríklad v spotrebe tých na banálne problémy patríme medzi najväčšie konzumentmi na svete. Aj na Slovensku sa však v posledných rokoch začínajú veľa presadzovať bylinky, a to nielen vo forme hotových preparátov z lekárne. Stále populárnejšie sú rôzne bylinné čaje, a nemálo ľudí si aspoň najbežnejšie liečivky samo pestuje. Nezabudnite, že ak má sa rastlina použiť na liečenie, je najdôležitejšia jej kvalita.

Kto sa domnieva, že bylinky nie sú účinné, pletie sa. Ich účinnosť je zakorenená dlhoročnou praxou po celé storočia. Viete o tom, že viac, než 1 liekov používaných dnes, obsahuje extrakty bylín, o ktorých ste možno nevedeli? Nejde len o Echinaceu, ktorá svojim fialovým kvetom pripomína kužeľ a je známym antibiotikom. Je to potrebné aloe nazývané ako lokálne anestetikum, alebo vŕbová kôra používaná ako liek proti bolesti.

Dokonca aj obyčajný Aspirín je odvodený od salicínu, ktorý je látkou chemickej povahy získavaný z vnútornej kôry vŕby, v dávnych dobách používané pri horúčke a bolesti. Tieto lieky boli veľmi často podávané prostredníctvom čajov alebo pást, všetko určené pre požitie alebo na externú aplikáciu. V prípade masťou či obkladov sa liečilo tiež priamym vložením do otvorenej rany. Dnes nie je technika priameho vkladanie liečivá do rany doporučovaná z hľadiska rizika infekcie. Nikto presne nevie, ako kedysi ľudia určovali, ktoré rastliny môžu mať liečivé vlastnosti, ale metóda pokusu a omylu bola zrejme jednou z najčastejších. Ku skúmanie im zrejme prispievala aj zvieratá, ktoré rastliny konzumovala, účinky sa teda dostavovali práve u nich.