4 veci, ktoré vám prinesie cestovanie

Nezabudnuteľné zážitky. Miesta, ktoré len tak niekto nevidel. Zoznamovanie sa s inými kultúrami a zvykmi. Alebo iba pobyt sám so sebou, ktorý raz za čas každý človek potrebuje. Presne to je cestovanie, ale musíme pamätať na to, že nás táto veľmi obľúbená aktivita dokáže ešte inak obohatiť. Poďme sa zoznámiť s vecami, ktoré nám cestovanie ako také prináša.

Skromnosť a pokora

Najmä pokiaľ cestujeme do krajín, kde si ľudia nežijú rovnako dobre ako v českých končinách, učíme sa značné skromnosti a pokore. Takto obohacujúce pobyty sú predovšetkým v Ázii alebo Afrike, kde je život na úplne inej úrovni ako u nás, napriek tomu sú tu ľudia šťastní a plní života.

Vďaka návšteve spomínaných destinácií sa človek naučí nielen byť skromnejší a pokornejší, ale tiež začne úplne inak premýšľať o svojich peniazoch, ku ktorým začne pristupovať s poriadnou dávkou zodpovednosti.

Um požiadať o pomoc

Nesmieme zabudnúť ani na to, že človek sa vďaka cestovaniu naučí hovoriť si o pomoc. Nie je nič jednoduchšie ako sa v cudzej krajine stratiť. Pri takých chvíľach sa mnohokrát neoplatí vytasiť z mobilného telefónu Mapy alebo inú podobnú aplikáciu, pretože signál je niekedy to, čo postrádame predovšetkým. A tak sme nútení sa obrátiť k miestnym, ktorí nám väčšinou ale veľmi otvorene odpovie.

Nutnosť požiadať o pomoc sa vyskytuje aj v mnohých iných, bežných situáciách v našich životoch. Bohužiaľ väčšina ľudí si o pomoc povedať nevie, respektíve nechce ukázať svoju slabosť, a tak sa radšej nepýta. Lenže týmto by sme ušetrili naozaj veľké množstvo času.

Prekonávanie strachu

Ako kedysi povedal Michael Jordan – limity, rovnako ako strach, sú iba ilúziou našej hlavy. Bohužiaľ k strachu máme tendenciu pristupovať trochu inak, máme mu tendenciu prikladať naozaj obrovskú váhu, ale nakoniec je to iba ilúzia, presne ako spomínaný športovec povedal. A cestovanie nám napokon tieto strachy (najmä z neznámeho) pomôže pokoriť.

Učenie sa novým veciam

Nesmieme zabudnúť ani na to, že cestovanie nás učí, a to najmä novým veciam. Pri cestovaní prakticky neustále stretávame nových a nových ľudí. Učíme sa cudzí jazyk, ich tradície, snažíme sa porozumieť témam, o ktorých s nimi vedieme dlhé rozhovory. A tým, aj keď si to mnohokrát neuvedomujeme, značne rozširujeme svoje obzory.