6 tipov, ako si preveriť obchodného partnera

Nie ste si istí, či bude vhodné nadviazať obchodné partnerstvo s firmou, ktorú teraz máte v hľadáčiku? Pozrite sa na 6 základných typov, ktoré vám pomôžu zistiť, či ste na správnej adrese.

Hodnotenie firiem prezradí mnohé

Ako prvé sa môžete pozrieť na firemné skúsenosti. Práve tieto informácie ponúkajú úplne interný vhľad do súčasnej podoby spoločnosti. Hodnotenie firiem totiž vypĺňajú zamestnanci aj obchodní partneri úplne anonymne, nehrozí im preto žiadny postih. A prezradia mnohé. Vynikajúca firemná atmosféra bude následne odmenená ďalšími spokojnými zákazníkmi a obchodnými partnermi, v opačnom prípade sa treba pozrieť po inom subjekte.

Účtovné závierky

Ide o dostatočne transparentného obchodného partnera? Pozrite sa do zbierky listín v obchodnom registri a zistite si, či spoločnosť zverejňuje svoje účtovné závierky.

Databáza dlžníkov

Než začnete spolupracovať s daným subjektom, je potrebné tiež nahliadnuť do databázy dlžných subjektov. Je na spoločnosť uvalená exekúcia, jedná sa o nespoľahlivých platcov DPH? Existujú niektoré záložné práva v rámci daného subjektu?

Insolvenčný register

Ďalšie informácie nájdete v insolvenčnom registri. Nie je náhodou potencionálny obchodný partner dlžníkom, alebo mu niečo podobné nehrozí?

Prejdite si jednotlivé osoby

Kto firmu založil a kto ju vedie, to je o čo tu beží. Zamestnávateľ je väčšinou niekto, kto má za sebou ďalšiu podnikateľskú minulosť. Pozrite sa, aké záznamy sa o tejto osobe vedú. Ide o spoľahlivého človeka? Pozrite sa na vyčerpávajúce informácie ohľadom jednotlivých zakladajúcich členov spoločnosti.

A čo sídlo?

Ide o fiktívne sídlo firmy? Nachádza sa adresa majiteľa firmy napríklad na mestskom úrade, alebo dokonca na neexistujúcej adrese? V tomto prípade by ste mali vypočuť svojich strážnych anjelov a ísť od takej spolupráce na míle ďaleko.

Pri hľadaní dlhodobého obchodného partnera si jeho aktivity dobre preverte.