Správna údržba regálov je kľúčová pre ich životnosť

Zaobstarali ste si regál do skladu, do obchodu alebo do domácnosti a tešíte sa na dlhé roky, počas ktorých vám bude bezchybne slúžiť? Aby tomu tak skutočne bolo, musíte regálom venovať náležitú starostlivosť a zaobchádzať s nimi podľa niekoľkých dôležitých pravidiel. Predĺžite tým ich životnosť, zabránite možným úrazom a predídete ich poškodeniu.

Vždy dodržujte stanovenú nosnosť

Tým najdôležitejším pravidlom je, že regály nikdy nesmiete preťažovať. Vždy dodržujte nielen celkovú nosnosť, ale aj nosnosť jednotlivých políc. Inak hrozí prasknutie police alebo prevrhnutie regálu. V lepšom prípade sa „iba“ zničí uložený tovar alebo potraviny, v tom horšom padajúci regál niekoho škaredo zraní. Údaje o nosnosti regálu vám poskytne výrobca.

Zvážte ukotvenie regálov

Ukotvenie regálov v domácnosti príliš riešiť nemusíte, pri priemyselných regáloch sa bez neho ale nezaobídete. Regály sa môžu kotviť do stien, do stropu alebo do podlahy, prípadne spôsoby kotvenia kombinovať. Tým im zaistíte väčšiu stabilitu a eliminujete hrozbu prevrhnutia.

Opatrnosť je namieste už pri umiestňovaní vecí do regálu. Vždy najskôr naplňte spodné poschodia a postupujte smerom nahor. Pokiaľ regál potrebujete premiestniť, najskôr z neho zase všetko vyskladajte a až potom s ním manipulujte.

Pravidelné upratovanie a kontrola

Údržba sa odvíja od typu regálov a od ich umiestnenia. Najjednoduchšie na starostlivosť sú samozrejme regály v domácnosti. Na nich stačí čas od času utrieť prach a nečistoty a ošetriť lakom drevenej časti. Najväčším nepriateľom regálov je vlhkosť, ktorá môže poškodiť police aj samotnú konštrukciu. Kovové regály môžu ľahko korodovať, preto ich nikdy nevystavujte dažďu, ale ani slnečné žiarenie pre nich nepredstavuje optimálne podmienky. Farba totiž môže blednúť.

Pri pravidelnej údržbe regály prezrite a odstráňte prípadné závady, ako sú uvoľnené hmoždinky kotvenia, povolené skrutky alebo prasknuté police. Nezabudnite, že akékoľvek zanedbanie môže mať vážne následky.