Stratili ste hlas? Pomôže šalvia, Vincentka aj cibuľa

Strata hlasu je najmä pre niektoré profesie veľmi ošemetnou záležitosťou a dokáže poriadne zamotať s našimi plánmi. Ako si rýchlo pomôcť? Pomoc nájdete v lekárni aj v špajze. Máme 4 užitočné tipy.

Prevenciou je dostatočný príjem vlažných tekutín

Stratiť hlas sa nám môže „podariť“ pri mnohých príležitostiach. Moderovať firemný event, pustiť si klimatizáciu, ale aj neprijímať dostatok tekutín nás môže prísť pekne draho. Chrapot a strata hlasu nás následne až na niekoľko dní vyradia z hry. Najhoršou kombináciou sú chladené nápoje a veľká hlasová námaha. Učitelia by si teda mali ponechať radšej hrnček vlažného čaju, než si dopriať studený nápoj z kantíny.

Urobte si výluh zo šalvie

Šalvia vám ochotne ponáhľa na pomoc s hľadaním strateného hlasu. Pripravte si jedno nálevové vrecko šalvie a varte ho tri minúty v 250 mililitroch vody. Následne nápoj sceďte. Kloktadlo používajte ideálne teplé alebo vlažné, a to pokojne aj päťkrát denne.

Cibuľový Joe stratu hlasu nezažil

Silice z cibule pomáhajú chrániť naše hlasivky. Hlavná postava z kultového filmu tak zaiste nikdy nemala problémy s chrapotom. Cibuľa pomôže aj vám. Vytlačte dve lyžičky cibuľovej šťavy, alebo ju rovno odšťavnite. Premiešajte s lyžičkou medu alebo cukru a rozdeľte si dobrotu na štyri denné dávky. Hlas sa opäť vráti z dovolenky späť.

Vincentka na hlasivky pomáha okamžite

Inhalácia liečivej vody z Luhačovíc vám od začínajúcich problémov uľaví takmer okamžite. Prejdite na jej inhaláciu. Zvlhčíte tak svoje dýchacie cesty a ochránite hlasivky. Odporúča sa tiež popíjať teplú Vincentku, ale len dve deci denne. Jej nadmerná konzumácia totiž môže zaťažovať obličky. Obľúbenú liečivú vodu z východu Moravy ale môžete aj kloktať – opäť najlepšie vlažnú alebo teplú.

Keď sa do toho poriadne opriete, môžete mať hlas späť už na druhý deň. Doprajte si aj lahodný čaj z majoránu.