Aké choroby nás najčastejšie sužujú počas leta?

Aj keď si mnohí ľudia myslia, že závažné choroby nás môžu stretnúť iba počas zimy, potom sa naozaj škaredo pletú. Choroby nás môžu samozrejme dostihnúť aj počas iných ročných období, dokonca aj v lete. Pre leto sú však typické trochu iné choroby ako v zime. Zoznámme sa s typicky letnými ochoreniami, pred ktorými je dobré mať sa radšej na pozore. Počas leta navyše dochádza k dlhšiemu a komplikovanějšímu hojenie a liečenie. Ak teda choroba dostanete počas leta, kedy vonku budú panovať obrovská horúčavy, radšej sa pripravte na trochu dlhší pobyt na lôžku.

salmonelóza

V lete sa veľmi často šíri takzvaná salmonelóza. Ide o ochorenie infekčné, ktorého príznaky sú hlavne zvracanie, ďalej tiež hnačky alebo zvýšená teplota. Nákaza prichádza zakaždým veľmi nečakane, väčšinou je na vine treba zmrzlina alebo nanuk, ktoré sú zle skladované. Rovnako tak môže nákaza prísť aj zo zle skladovaného mäsa alebo napríklad z ovocia. Salmonelóze nemožno nijako zvlášť predchádzať, odporúčame len vyberať počas leta potraviny trochu dôkladnejšie ako v iných mesiacoch.

borelióza

Počas leta sa s veľkou obľúbenosťou chodí do lesa na huby. Je však pravdou, že les je pomerne zradné miesto, kde na nás čakajú malí živočíchy Takzvaní kliešte. Práve kliešte sú pôvodcom choroby zvanej borelióza, ktorá je pre človeka veľmi nebezpečná. Pri uhryznutie od kliešťa by ste mali zvýšiť vašu pozornosť a pri vytvorení červeného Flick by ste mali ihneď zamieriť k lekárovi, aby ste včas choroba odhalili a ľahko ju potom vyliečili antibiotikami.

hnačky

Predovšetkým pri cestovaní do iných destinácií nás môžu postihnúť aj hnačky. Horúce dni sú doslova živnou pôdou pre rôzne baktérie a vírusy. Hnačkám však našťastie dá predchádzať, a to napríklad pravidelnú hygienou a dostatočným pitným režimom. Ak sa budete nachádzať v zahraničí, radšej buďte ostražití pred niektorými tamojšími potravinami.