Aké omyly týkajúce sa zdravia kolujú medzi ľuďmi? A veríte im taky?

Zdravie máme len jedno – to je všeobecne známy fakt, rozhodne to nie je mýtus alebo omyl. Bohužiaľ takýchto faktov medzi ľuďmi koluje veľmi málo, skôr medzi ľuďmi kolujú omyly a fámy, ktoré sa zdravie týkajú a ktorým ľudia veria. Trebárs ste možno počuli o tom, že keď vyjdete von s mokrou hlavou, že chytíte chrípku. Lenže to, či ju chytíte, závisí na niečom úplne inom, chrípku nedostanete kvôli mokré hlavy, ktorú ste si nestihli vyfúkať. Takých omylov a mýtov okolo zdravie však koluje viacero.

Nesmiete prehĺtať žuvačku, zalepí vám čreva

Ak ste v detstve žuvali žuvačky, pravdepodobne ste mali tendenciu ju následne prehltnúť. Lenže to vám vaši rodičia nechceli dovoliť. Tvrdili vám, že žuvačka vám len zalepí čreva, že sa nerozloží. Lenže tak to naozaj nie je. Žuvačku telo pustí von za niekoľko dní, ako je to v prípade iných potravín a sladkostí. Dokonca vám nespôsobí ani žiadne bolesti žalúdka, čo vám tiež iste rodičia tvrdili od malička.

Jablko je najzdravšie ovocie

To je vec hodná štúdia sa. Jablko rozhodne patrí k najzdravším, ale či je naozaj najzdravšie, to je otázka. Podobné účinky ako jablko má napríklad hrsť tmavých lesných plodov, ako sú čučoriedky, černice a potom tiež maliny. Je však pravdou, že jablko je prevenciou proti mnohým chronickým ochorením. Predchádza treba kardiovaskulárnym ochorením alebo vysokému krvnému tlaku.

Teplé mlieko na dobré spanie

To je omyl, ktorý sme pochytia z amerických filmov a seriálov, kde sa často teplé mlieko pred spaním pije. Lenže ak by sme chceli, aby nám naozaj zabralo a pomohlo nám zaspať, museli by sme ho podľa odborníkov vypiť hektoliter. To, že nám mlieko pomáha na spanie, to je len akýsi zaužívaný zvyk, ktorého sa ľudia nechcú vzdať.

Veľa vody pre pevné zdravie

Piť sa rozhodne má, ale na druhú stranu všetkého veľa škodí. Každý človek by mal v priemere vypiť dva až tri litre denne. Pokiaľ ale vypijete päť alebo šesť litrov, nie je to moc dobre. Dôvodom toho je fakt, že obličky nemusí stíhať vodu spracovávať a môžete ich týmto spôsobom odrovnať.