Ako môže prebiehať liečenie akné?

Akné je veľmi nepríjemné kožné ochorenie. Postihuje zväčša dospievajúcu mládež, mnohí sa však jeho príznakom nevyhnú ani v dospelosti. Liečba akné závisí aj od jeho závažnosti. Napríklad na ťažkú formu akné sa nasadzuje antibiotická liečba, samozrejme po konzultácii a pod dohľadom odborníka.

Prípravky proti akné ovplyvňujú tvorbu kožného mazu, zabraňujú rozmnožovaniu škodlivých baktérií a podporujú uvoľňovanie upchatých pórov a celkovú obnovu pokožky. Mnoho metód však môže mať vedľajšie účinky, preto je potrebné postupovať pri liečbe akné naozaj opatrne.

Základná starostlivosť a liečba akné

Čo na akné v prípade, že jeho príznaky sú skôr mierne a nie veľmi závažné? Základom je pravidelné a jemné čistenie pokožky dvakrát denne. Príliš časté a drsné umývanie sa môže kožné problémy len zhoršiť. Na trhu je k dispozícii mnoho kozmetických prípravkov a mydiel určených na liečbu akné. Často obsahujú napríklad látku zvanú benzoylperoxid, schopnú ničiť škodlivé baktérie. Nachádza sa v géloch, pleťových vodách či krémoch na akné. Pri jej používaní však treba byť opatrný – látka môže spôsobovať vysušovanie pleti a zanechávať biele fľaky na textílii.

Dobrým pomocníkom v boji proti akné je aj kyselina salicylová. V prípade mierneho akné pomáha uvoľňovať upchaté kožné póry, nemá však vplyv na tvorbu mazu ani neničí baktérie. Ani kyselina salicylová ako taká, podobne ako benzoylperoxid, však akné v pravom slova zmysle nelieči.

akné

Liečba ťažších foriem akné

Liečbu ťažšej formy akné je potrebné konzultovať s lekárom. Odborník nastaví najúčinnejšiu liečbu, ktorej súčasťou môžu byť špeciálne krémy na mastnú pokožku či antibiotiká. Tie sa aplikujú lokálne alebo perorálne, ničia baktérie a zmierňujú zápalový proces. Lokálne antibiotiká majú obmedzenú schopnosť prenikať cez pokožku, zatiaľ čo perorálne prijímané antibiotiká doslova cirkulujú v tele a k miestu určenia sa dostanú oveľa ľahšie.

Lokálne aj orálne sa užívajú taktiež retinoidy, respektíve deriváty vitamínu A. Tieto látky ovplyvňujú rast a obnovu kožných buniek a nasadzujú pri stredne ťažkej a ťažkej forme akné. Tak ako v prípade antibiotík, aj pri derivátoch A vitamínu platí, že sa zvyknú nasadzovať v kombinácii s inými prípravkami proti akné. V prípade, že vám lekár odporučí práve užívanie týchto látok, iste vás poučí aj o ich možných vedľajších účinkoch. Retinoidy môžu vyvolávať svrbenie a začervenanie pokožky a ich užívanie sa neodporúča tehotným či dojčiacim ženám.

akné

Zbraň na najťažšiu formu akné?

Mastná pokožka spolu s ďalšími faktormi môže vyvolať závažnú formu cystického akné. To sa môže liečiť látkou zvanou izotretinoín, ktorá sa nasadzuje v prípade, že všetky ostatné metódy liečenia akné zlyhali. Liek však má celú radu vedľajších účinkov. K tým menej závažným sa zaraďuje suchá pokožka, bolesti svalov, kĺbov a hlavy či dočasné zvýšené vypadávanie vlasov. Niektoré štúdie naznačujú, že izotretinoín môže ovplyvňovať psychiku pacienta a vyvolávať depresie. Látka by sa mala podávať len po dôkladnom zvážení dermatológa.