Ako na pestovanie manga

Základom úspechu je výber ovocia. Plod by mal byť dobre vyzretý a nemal by predtým prejsť mrazom. Zrelý plod má žltočervenú šupku, na dotyk je mäkký a po rozkrojení má jeho dužina žltooranžovú farbu. Ak zakúpite v obchode ešte nezrelý plod, počkajte a nechajte ho dozrieť doma.

Zrelý plod rozkrojte a vyberte z neho kôstku. Tú starostlivo očistite od dužiny. Môžete si pomôcť napríklad hubkou či zubnou kefkou. Kôstku môžete zasadiť takto alebo odstrániť tuhý vláknitý obal, pod ktorým sa skrýva semeno. Pokiaľ budete odstraňovať obal, uľahčíte semienku klíčenia.

Obal odstránite jednoducho. Nechajte kôstku pár hodín ponorenú vo vode a potom obal narežte a vyberte semienko. Narezávajte opatrne, semienko nesmiete poškodiť.

Kôstku aj s obalom či semienko môžete rovno zasadiť do substrátu alebo podporiť klíčenie tým, že semienko zabalíte do vlhkého obrúska, vložíte do vrecka a počas dvoch týždňov by vám malo vyklíčiť. Vyklíčené semienko potom zasadíte do substrátu.

Kvetináč vyberajte skôr väčší a vyšší kvôli dlhým koreňom. Rastlinke sa najlepšie bude dariť v kokosovom substráte, ktorý má neutrálne pH a neobsahuje choroboplodné zárodky.

Semeno vsádzajte do hornej tretiny kvetináča, približne 3 cm pod povrch. Ak semeno (pecku) nemáte vyklíčené vsádzajte budúcim kľúčom smerom dole. V tomto prípade sa kľúčik objaví počas 3-4 mesiacov.

Keďže je mango tropická rastlina, doprajte mu teplé miesto, kam však nedopadá priame slnečné svetlo. Ideálna teplota je okolo 25 °C.

Starostlivosť po zasadení

Semienko ste zasadili a teraz už zostáva len čakať. Pri čakaní udržujte substrát vlhký, ale nie premokrený, inak by vám semienko uhnilo. Zo začiatku sa o hnojivo starať nemusíte, pretože prvých 3-6 mesiacov čerpá rastlinka živiny zo semienka. Keby ste predsa len chceli hnojiť, pridajte trochu kravského hnoja. S tekutými hnojivami (zvoľte to pre izbové rastliny) začínajte až neskôr a dávku postupne zvyšujte.

Ako sa starať o rastlinu manga

Starostlivosť o mango nie je žiadna veda. Zvládnu to aj začiatočníci. Navyše, čím staršia bude vaša rastlinka, tým bude aj odolnejšia. Jediná požiadavka manga je svetlo a teplo po celý rok. Zatiaľ čo v zime dávajte pozor na priame slnečné svetlo, v lete ho v pokoji môžete letniť na balkóne, terase či záhrade. Všeobecne platí, že vo vegetačnej sezóne má mango rado teploty cez 25 °C av zime sa mu darí skôr v 15 až 23 °C.

Hnojiť by ste mangovník mali približne každé dva týždne od konca februára až do začiatku septembra. Potom začnite obmedzovať hnojenie aj zálievku.

Rastlinu presádzajte maximálne za dva roky a dbajte na to, aby ste pri presádzaní nepoškodili korene.

Zmiešaním kokosového substrátu, kompostu a záhradnej pôdy alebo listovky, rašeliny, kompostu a piesku vytvoríte mangovníkov vhodný substrát. Aby sa vám začal rozvetvovať, robte pravidelne rez rastliny v zime či v predjarí.