Ako sa prejavuje nedostatok vápnika, bielkovín a ďalších telu prospešných látok?

Telo k svojmu správnemu fungovaniu potrebuje veľa telu prospešných látok. Potrebuje napríklad vitamíny, ktoré telo chránia pred vírusmi a baktériami a ktoré sa podieľa na pevných a zdravých kostiach a zuboch. Okrem toho potrebujú aj vápnik, bielkoviny a ďalšie telu prospešné látky, bez ktorých by sme nemohli fungovať. Keď nám niečo v tele chýba, môže sa to prejavovať napríklad kŕčmi, depresiami alebo inými zdravotnými komplikáciami. Viete, ako sa treba prejavuje nedostatok vápnika a kde ho prípadne nájdete, ak nedostatkom vápnika trpíte?

Keď trpíte nedostatkom vápnika

Ak trpíte nedostatkom vápnika, môžu vás postihnúť treba svalové kŕče, môžu tiež utrpieť vaše kosti, pretože zrazu si telo bude brať vápnik práve z kostí, keď ho nebude môcť brať odinakiaľ. Ak ste zistili, že vaše telo nemá dostatok vápnika, odporúčame do svojho jedálnička pridať hlavne mliečne výrobky, ktoré vďaka obrovskému množstvu vápnika pomáhajú ľudskému srdiečku, tiež zabraňujú tvorbe krvných zrazenín a posilňujú nielen kosti, ale aj zuby. Okrem mlieka alebo jogurtu a syrov je skvelým zdrojom vápnika tiež losos.

Keď trpíte nedostatkom bielkovín

Bohužiaľ môžete trpieť aj nedostatkom bielkovín. Aj to je taký strašiak, ktorý sa prejavuje napríklad oslabenou imunitou, ďalej úbytkom svalovej hmoty alebo rednutím a vypadávaním vlasov. Bielkoviny sú skrátka základným stavebným materiálom, ktorý musíte do svojho tela dostať. Nájdete ich napríklad v mäse, v strukovinách, tiež vo vajciach alebo opäť v mliečnych výrobkoch.

Keď trpíte nedostatkom železa

Môže sa stať, že budete trpieť nedostatkom železa. Ak máte nedostatok železa, hrozí vám napríklad chudokrvnosť. Železo je v tele potrebné, udržiava cirkuláciu krvi a tiež umožňuje bunkám v tele zadržiavať kyslík. Keď mu potrebujete železo doplniť, je načase zaradiť do jedálnička ryby, špenát a tiež marhule alebo orechy.