Ako sa starať o rodičov, ktorí trpia Alzheimerovou chorobou

Zábudlivosť, zmätenosť a nečakané zmeny nálad sú bežnými prejavmi u pacientov, ktorí trpia Alzheimerovou chorobou. Ak sa s takými zdravotnými ťažkosťami stretávajú vaši rodičia alebo iná osoba z blízkeho okolia, o ktorú by ste radi starali, je vhodné poznať niekoľko základných pravidiel, ktoré vám starosť o ne uľahčí. Nespoliehajte len na opatrovateľku, ale osvojte si návyky, ktoré vás naučia, ako jednať s ľuďmi, ktorí trpia takýmto ochorením.

Vzdelávajte sa

Dôležité je prijať fakt, že sa váš blízky potýka s určitým druhom zdravotného problému. Situácia sa už nemusí zlepšiť, naopak môže byť časom horšie. Preto v sebe pestujte predovšetkým pochopenie a zaujímajte sa o dané ochorenie.

Ideálne cestou je návšteva lekára, poradne alebo niektorého zo seminárov, kde sa dozviete, ako Alzheimerova choroba funguje. Poznanie vám dovolí lepšie pochopiť správanie vašich blízkych a v nečakaných situáciách si tak zachováte chladnú hlavu a zareagujete lepšie. To bude vhodné nielen pre váš pokoj a vašu psychiku, ale aj pre upokojenie choré osoby.

Asistujte odbornému opatrovateľmi

Ak máte na začiatku strach o svojho blízkeho starať na vlastnú päsť, zaistite opatrovateľa, s ktorým sa dohodnete na spoluprácu. Vďaka tomu si osvojíte základné metódy správanie a budete sa cítiť lepšie, pretože všetko prebehne pod dohľadom vzdelané osoby. Aby sa vaši rodičia alebo iná osoba, o ktorú sa staráte, necítila v obklopení príliš veľkej pozornosti, môžete opatrovateľa pozývať skôr na pomocné návštevy a nenazýva ošetrovanie pred chorým pravým menom.

Dôležitou súčasťou liečby je aj cvičenie mozgu. K tomu je určené mnoho spôsobov, ktoré môže stanoviť lekár. Pri ošetrovaní sa nesnažte predstierať, že ochorenie neexistuje, ale radšej svojmu blízkom pomáhajte v trénovanie pamäti.

Nechcite všetko zvládnuť sami

Možno si hovoríte, že nie je potrebná asistencia ďalšieho človeka, ale časom sa môže ukázať, že vás starostlivosť vyčerpáva. Aby ste mohli prekypovať trpezlivosťou a súcitom, musíte byť hlavne najprv sami v psychickej pohode. Nevin sa teda, ak si vezmete pár dní na váš osobný relax a necháte vaše denné starosti na opatrovateľmi.