Ako správne zvoliť veľkosť záclony

Vyberáte si vhodný doplnok pre vaše okná, ale nie ste si istí, aká veľká by vlastne záclona mala byť? Pravdou je, že výber správneho rozmeru môže byť oriešok. Vďaka nasledujúcim riadkom si ale vo výbere správneho rozmeru urobíte konečne jasno.

Dĺžka záclony

Dĺžka záclony samozrejme môže byť odlišná naprieč miestnosťami aj domácnosťami, mala by sa ale držať niekoľkých základných medzníkov, podľa ktorých sa orientuje. Štandardne sa záclony vešajú v dĺžke tesne nad parapet, tesne pod parapet, k radiátoru alebo tesne nad zem. Čokoľvek medzi je nevhodná dĺžka a takou záclonu je vhodné nechať upraviť.

Všeobecne sa využívajú krátke záclony najmä do kuchýň či kúpeľní, dlhšie do spální či obývacích izieb. Samozrejme ale záleží na vkuse každého majiteľa. Do kuchýň potom bývajú obľúbené aj úplne minimalistické vitrážové záclony, ktoré zakrývajú len nevyhnutnú časť okenné výplne.

Šírka záclony

Pokiaľ ide o šírku záclony, tá musí jednoznačne výrazne prevyšovať šírku okná, inak by bola záclona v okne neprirodzene natiahnutá. Všeobecne sa najčastejšie obstarávajú záclony dvojnásobné šírky, než aká je šírka okna. Pokiaľ ale preferujete záclony výrazne riasené, môžete siahnuť aj po širšej záclone. Naopak ak chcete záclonu riasiť menej, čo je vhodné najmä pri modeloch, ktoré majú výrazný vzor alebo sú už samy o sebe bohato zdobené, potom vám bude stačiť aj 1,5 násobok šírky okna.

Ako správne merať

Pri kúpe novej záclony nezabudnite na fakt, že garniža nemusia byť v rovnakej výške, ako horná hrana okna. Radšej, než od hrany okna preto merajte priamo od garniže k požadovanej hranici – parapetu, radiátora či podlahe. Nezabudnite ale potom zohľadniť aj fakt, či budete záclonu vešať na krúžky (ktoré môžu dĺžku o niečo navýšiť), alebo ju budete prevliekať rovno garníž. Čo sa týka merania šírky, vystačíte si so šírkou okna samotného. Pri kúpe dvojnásobnej šírky vám potom hravo zostane priestor aj na presah na strany okolo okna.