Ako vybrať kľučky a kovania dverí

Pokiaľ chcete doladiť interiér, mali by ste investovať do vhodného dverného kovania. Nejeden architekt je toho názoru, že kľučky alebo všeobecne kovanie dverí môže interiér doladiť k úplnej dokonalosti. Aj keď si to veľa ľudí nepripúšťa, pravdou je, že práve detaily a drobnosti sú to, čo prináša miestnosti ten pravý šmrnc. Ak sa zladia správne materiály, nábytok a kovanie, vykúzli sa skutočne nevšedný a moderný príbytok, ktorým sa budete môcť chváliť široko, ďaleko.

Lenže konkrétne spomínané kovanie a kľučky je ťažké vybrať. Dnes sa vám ponúka kovanie na interiérové dvere, kovanie pre posuvné dvere, taktiež nájdete zaujímavé kovanie pre vstavané skrine. Vybrať si také, ktoré pekne padne do interiéru, je skutočne nadľudská úloha. Ale s tým poradíme.

Interiérové kovanie delíme na dva typy

Najväčším problémom je vybrať interiérové kovanie. To rozdeľujeme na dva základné typy, a to na rozetové kovanie, ktoré má široké spektrum designov, materiálov. Rozetové kovanie je taký typ kovania, kedy je kľučka a otvor zámku od seba oddelené. A potom je tu druhý typ, a to štítové kovanie, ktoré je cenovo dostupnejšie.

Pozor na skratky pri interiérovom kovaní

Pokiaľ vyberáte interiérové kovanie, pravdepodobne sa stretnete s rôznymi skratkami. Napríklad sa stretnete so skratkou BB, čo je interiérové kovanie s otvorom pre dozický kľúč. Existuje aj skratka PZ, čo je skrátka pre interiérové kovanie s otvorom pre vložkový zámok. A v neposlednom rade sa môžete stretnúť so skratkou WC, čo je interiérové kovanie s otvorom na olivu (používa sa len pri WC alebo kúpeľniach).

Na čo si dať pozor

Veľký pozor si dávajte hlavne na štítové kovanie. Ak máte záujem o tento druh kovania, musíte vždy poznať rozstup kľučky. Ide inými slovami o vzdialenosť kľučky od otvoru pre kľúč. Aktuálne sa rozlišujú tri typy rozstupov, a to 72 milimetrov, 90 milimetrov a 92 milimetrov.