Ako vybrať náušnice podľa materiálu?

Vyberáte nové náušnice a váhate nad materiálom? Chcete skúsiť niečo nevšedné, alebo naopak tradičného? V tomto článku vás prevedieme možnosťami, ktoré sa vám pri výbere šperkov ponúka. 

Na výrobu kvalitných šperkov sa môže použiť mnoho rôznych materiálov. Je dôležité vyberať z nich dôkladne na základe osobitných vlastností príslušného kovu. Medzi najčastejšie typy kovov používaných pri výrobe klenotov patrí zlato, striebro a platina. Dnes sa pomaly do módy dostávajú aj ďalšie menej tradičné kovy ako napríklad paládium, ale nie sú zďaleka toľko rozšírené a populárne ako spomínaná trojica. 

Zlaté náušnice 

Už od počiatku vekov si ľudia zlato cenili pre jeho prirodzenú krásu a žiarivosť, a preto pre mnoho kultúr reprezentovalo slnka. Dnes si ho zvyčajne vyberajú pre jeho kvalitu a tvrdosť. Ide o kov vhodný na každodenné nosenie, preto aj prstene boli v minulosti prevažne zlatej, hoci dnes už máme nové trendy. Zlato je najčastejšie používaným a nakupovaným kovom, má mnoho podôb a farieb. Jeho vysoká hodnota je všeobecne známa. 

Výhody: Medzi hlavné výhody zlata patrí predovšetkým jeho každodenné výdrž, rôzne počty karátov a tiež farebný výber. 

Žlté zlato sa vyrába pridaním medi či zinku ktoré zaručujú, že farba nikdy nezájde a šperk bude stále krásny. 

Ružové zlato sa vyrába prevažne primiešaním medi, ktorá dodáva šperku červenkastý nádych, a táto farba sa tiež časom nestratí. 

Biele zlato sa vyrába zmiešaním čistého zlata a bielych kovov ako napríklad striebra alebo paládia. Do zloženia bieleho zlata sa v niektorých krajinách pridáva aj nikel, ten je však vo väčšine štátov zakázaný. 

Tip: Vďaka faktu, že zlato nespôsobuje žiadne alergické reakcie, je veľmi vhodné aj pre deti. Pozrite sa preto na detské zlaté náušnice, ak prišiel čas obdarovať vašu malú princeznú. 

strieborné náušnice 

Striebro sa rovnako ako zlato používa na výrobu šperkov už odnepamäti. Bielošedý kov je výrazne lacnejšie ako zlato a platina. Je však tiež o niečo mäkšie a poddajnejšie. Často sa používa na výrobu náhrdelníkov, náramkov a prsteňov na bežné nosenie. Strieborné náušnice sú veľmi populárne. 

Nemalo by sa dlhodobo nosiť každý deň, preto sa zvyčajne neodporúča ako vhodný kov pre snubné a zásnubné prstene. 

Výhody: Výhodou striebra je predovšetkým lesklý povrch, dobrá kombinácia s oblečením a cenová dostupnosť. 

Náušnice z platiny 

Platina je najvzácnejšie a najdrahšie z ušľachtilých kovov. Jej neprekonateľná pevnosť a odolnosť z nej robí veľmi vyhľadávaný šperkársky materiál. Vzhľadom k jej vlastnostiam a luxusnému a elegantnému vzhľadu sa dostáva do centra pozornosti širšej klientely. Platina je extrémne odolná voči každodennému nosenie a je prirodzene biela, takže nepotrebuje vybělování ako biele zlato.