Ako vytvoriť motivačný vision board v škole?

Bojujete s prázdnymi a neútulnými chodbami vo vašej škole? Čo tak je oživiť presklenými vitrínami s vhodne zvoleným obsahom, ktorý vašich študentov bude každý deň motivovať?

Po chodbe musia prejsť všetci – učitelia aj žiaci. Všetci si tak nové nástenky všimnú, zastavia sa a prečítajú si informácie. Obsah vo vitríne je aj vhodným spôsobom, ako žiakov informovať o novinkách a zmenách prebiehajúcich vo vašej inštitúcii.

Čo je vision board?

Nemusíte zverejňovať ale iba suchopárne informácie o stave financií. Stačí trochu popustiť uzdu kreativite a vytvoriť tzv. vision board. V doslovnom preklade to znamená nástenka vízií. Ide o vizuálne plátno, na ktoré zverejníte všetko, čo sa môže týkať témy motivácie vo vašej škole.

Informačné texty sú väčšinou krátkeho rázu a jedná sa predovšetkým o motivačné citáty alebo frázy súvisiace s danou témou. Rozpíšte sa po celej ploche papiera, niektoré texty môžete nechať aj vytlačiť farebne.

Následne doplňte nástenku obrázkami. Nemusíte všetkých hľadať na motivačných stránkach na internete – použite aj autentické fotografie z diania na škole či vtipné koláže s učiteľmi. Dajte si však pozor na dnešnú všadeprítomnú hrozbu zneužitia fotografie na nekalé účely.

Správne zvolená téma

Tému môžete meniť alebo upravovať aj každý týždeň. Môže ísť o záležitosti ročného obdobia alebo sezóny, napr. o návrat na štúdium po prázdninách alebo prípravu na polročné testy. Vyberte hlavný obsah vašej nástenky podľa zamerania študentov, aby ste sa im trafili do vkusu a vitrína ich zaujala na prvý pohľad.

Hlavným cieľom vision boardu je motivácia. Chcete žiakov podporiť v štúdiu a vhodne ich namotivovať do ďalšej práce. Či už sa jedná o testy pred záverečným známkovaním alebo len záujmové aktivity, mali by ste v čitateľov zanechať pozitívny dojem, že všetko zvládnu a dobre sa pripravia.

Nebojte sa byť kreatívni a využite vašu fantáziu. Záleží na tom, či má vaša škole skôr konzervatívny prístup alebo sa blížite k alternatívnym smerom. Podľa toho zvoľte dostupné farby aj formu oznámenia. Nechcete študentov šokovať, skôr len pobaviť a zo všetkého najviac im ukázať, že všetko sa dá lepšie zvládnuť so správnou motiváciou.