Aký je rozdiel medzi účtovnou a daňovým poradcom?

Každý začiatok roka býva pre podnikateľov ťažký. Musí si absolútne skontrolovať svoje účtovníctvo, pretože prichádza neobľúbené vyúčtovanie. Jedná sa teda o poskytnutie prehľadu sociálneho a zdravotného poistenia a ďalej menej obľúbené daňové priznanie. To v sebe nesie veľa výpočtov, dokumentovania, ďalej kontrolu u svojho daňového poradcu. Väčšina podnikateľov ale necháva svoje priznanie kontrolovať u účtovník. Lenže účtovný a daňový poradca sú dve odlišné veci, na ktoré by si ľudia mali dávať veľký pozor. Táto problematika je totiž môže dostať do pekných problémov, a to konkrétne ako poradcu, tak účtovné, tak samotné podnikateľov, ktorí žiadali o pomoc. Dávajte si moc dobre pozor na to, ako vyplníte kolónku s otázkou, kto vám toto priznanie robil.

Daňových poradcov máme v Českej republike zhruba štyri tisíc šesťsto. Celých spoločností s týmito odborníkmi je zhruba okolo tisícky. Čo sa týka účtovných, tak tých je okolo jedenástich set. To bolo trošku čísel pre váš lepší všeobecný rozhľad, poďme teraz pristúpiť k samotnej problematike. Prosím, čítajte pozorne, nech predídete možným nezrovnalostiam.

Ak máte svoju účtovnú, zamerajte sa na ňu len vtedy, keď potrebujete poradiť v účtovníctve alebo toto účtovníctva viesť. Prípadne sa na ňu môžete tiež obrátiť vo chvíli, keď potrebujete pomoc s evidenciou v rámci najrôznejších právnych predpisov. Lenže čo sa týka daňového poradcu, ten vedie účtovníctvo, ale tiež ho viesť svojmu klientovi nemusí. Vždy musí byť zviazanie navyše s poskytovaním daňového poradenstva. Títo podnikatelia totiž majú živnostenský list aj na účtovné služby, kdežto dane u obyčajné účtovné nenájdete. Tu je ten hlavný dôvod a rozdiel medzi týmito dvoma profesiami. Nemýľte si teda pojmy s dojmami. Pri daňovom priznaní nikdy neuvádzajte svojho účtovníka do kolónky, kto vám s ním pomáhal. Mohli by ste ho dostať do pekných problémov a seba ostatne tiež.