Babské rady na zápal spojiviek. Ako zahnať bolestivý problém?

Oči sú náchylnou časťou ľudského tela. A bohužiaľ sú dnes a denne skúšané. Televízia, mobilné telefóny, počítače a notebooky. Neustála práca z domu. To všetko nenahráva ich zdravému stavu práve do kariet. A keď sa do toho spoja ešte špinavé ruky a naše tendencie si neustále do očí siahať, nemôžeme sa čudovať tomu, že zápal spojiviek nás sprevádza veľmi často. Ako s chorobou bojovať pomocou babských trikov a rád?

Čo je to spojivka?

Každý vie, ako zápal spojiviek vyzerá. Ale viete, čo to spojivka vlastne je? Hovoríme o prekrvenej časti sliznice, ktorá pokrýva celý povrch oka a vnútornú stranu horného a dolného viečka. Priestor, ktorý sa medzi jednotlivými viečkami nachádza je takzvaným spojovkovým vakom. A práve sem sa pri zápale aplikujú všetky mastičky alebo kvapky.

Spojivka ako taká má rovno niekoľko funkcií, preto jej vyliečenie je kľúčové. Je súčasťou slzného filmu, kde sídli lymfatický systém celého oka. Spojivkou prechádza množstvo ciev. Pokiaľ dôjde k ich narušeniu alebo ochoreniu, môže dôjsť aj k porušeniu zvlhčujúcej funkcie spojivky, čo vedie k suchému a veľmi bolestivému zraku.

Príznaky zápalu spojiviek

Máte podozrenie, že vás práve toto ochorenie postihlo? Prezrádzajúce budú jednotlivé príznaky, a to začervenanie, slzenie, tiež svrbenie alebo pocit cudzieho telesa v oku. Dostaví sa aj citlivosť na svetlo a často človek má tendenciu veľmi často žmurkať, pretože ho oko naozaj bolí.

Že sa všetky príznaky zhodujú s tým, čo vás teraz trápi? Pravdepodobne sa o zápal spojiviek naozaj jedná. Preto si vymedzte svoj vlastný uterák a hygienické potreby a zájdite si k lekárovi. Okrem odporúčanej a predpísanej liečby sa však uchyľte aj cestou babských rád. Ako podporná liečba zdravotného problému sú nižšie uvedené tipy efektívne.

Svetlík ako od problému uľavujúca bylinka

Rovnako ako v mnohých prípadoch, aj teraz môžete staviť na bylinky. Upustite však od upokojujúcej levandule alebo šalvie, ale skôr svoju pozornosť zamerajte na svetlík lekársky. S jeho aplikáciou začíname čoskoro, predsa len hovoríme o chorobe očí, ktoré nie je dobré podceňovať.

Táto bylinka môže byť podávaná v mnohých formách. V lekárňach je k dostaniu vo forme kvapiek, niekedy aj v podobe mastí. Nech už ho budete aplikovať do oka akokoľvek, môže nielen uľaviť od zápalu spojiviek, ale aj uľaviť od hnisania, slzenia, a nakoniec aj od začervenania očí.

Borová voda určená na preplachy

Aby ste z očí vyhnali všetko, čo sa v nič nachádzať nemá, je dobré siahnuť po borovicovej vode. A sníva robte preplachy a výplachy. Zatiaľ čo svetlík sa používa buď v podobe kvapiek, mastí, alebo prípadne vo forme obkladov, borová voda oko len preplachuje.

Oči zbavuje všetkých škodlivín, ktoré v ňom sídlia a ktoré sa v ňom môžu nachádzať.

Staré známe mlieko

Medzi babské rady na zápal spojiviek patrí aj používanie mlieka. To však nebudete piť, ale prikladať si ho na oči ideálne v studenej podobe. Táto tekutina má tendenciu z oka vyťahovať všetko škodlivé.

Zatiaľ čo niekto odporúča prikladať si na oči klasické kravské mlieko, iní sa prikláňajú skôr k materskej alternatíve.

Za vyskúšanie stojí aj harmanček

Svetlík bol uvedený ako bylinka, ktorá efektívne lieči zápal spojiviek. Treba však konštatovať, že to nie je jediná bylinka, ktorá má túto moc. Za vyskúšanie stojí aj harmanček, z ktorého je dobré robiť si obklady na oči.

Rovnako dobre pôsobí aj čakanka alebo skorocel. Zatiaľ čo niektoré je dobré aplikovať opäť vo forme spomínaných obkladov, iné slúžia skôr ako výplach podobne ako borovicová voda.

A čo tvaroh?

Babské rady teda liečia zápal spojiviek tak, že buď stavia na obklady, alebo na výplachy. Iná cesta nevedie, líšia sa len potreby na to určené. Pokiaľ nechcete vsádzať na bylinky alebo na mlieko, za vyskúšanie stojí iný mliečny výrobok, a síce tvaroh.

Obklad z tvarohu dokáže zmierniť podráždenie a oko celkovo upokojiť. A to znie skvele, nemyslíte?