Med ako superpotravina využívajúca sa už od staroveku

V súčasnej dobe sú pred ostatnými potravinami vyzdvihované takzvané superpotraviny, ktoré v sebe majú mať viac telu prospešných látok ako iné potraviny. K superpotravinám sa však neradí iba klasické chia semienka alebo oriešky, ale aj k nim patria úplne bežné potraviny, aké ukrývame napríklad v našej skrini. K typickým superpotravinám patrí napríklad med, ktorý sa používal už v staroveku.

Ak by ste sa pozreli do histórie medu, zistili by ste, že med bol od pradávna spojový s niečím božským. Aj vďaka tomu bol napokon považovaný za jednu z najcennejších potravín. Väčšina ľudí si ho dáva do čaju, iní si s ním potierajú chlieb na raňajky. Len málokto si však pri jeho konzumácii uvedomuje, ako nášmu telu prospieva.

Med má antibakteriálne účinky

Síce sa jednu chvíľku našli zlí jazykovia, ktorí tvrdili, že med nie je telu prospešný, že je to skôr naopak, našťastie viac ľudí zachovalo chladnú hlavu a vyzdvihlo niekoľko skvelých zdraviu prospešných účinkov medu. Med má napríklad antibakteriálne účinky, čo znamená, že dokáže ničiť baktérie v tele. To napokon potvrdili aj štúdie, ktoré spomenuli, že med je skvelý v boji proti salmonele.

Med na upokojenie hrdla

Pokiaľ vás v noci trápi kašeľ, pokiaľ nemôžete kvôli nemu spať, mali by ste piť večer pred spaním čaj s medom. Dôvodom toho je fakt, že med upokojuje hrdlo a dokáže zmierniť nočný kašeľ, ktorý vedie k nižšej kvalite spánku.

V prípade, že chcete med podávať deťom, myslite na to, že med sa podáva až deťom od jedného roka. Deti do jedného roka nie sú schopné med stráviť.

Med pre naše orgány

Med je tiež skvelou superpotravinou podporujúcou naše orgány. Je skvelý napríklad pre naše obličky, pre močové cesty alebo močový mechúr. Dokonca pomôže pečeni a žlčníku, ak sú tieto orgány choré. Med totiž dokáže upokojiť aj viac rozvinutý zápal žlčníka, ktorý nie je práve príjemným ochorením.