Brusnice sú zdraviu prospešné. Neliečia len naše močové cesty

Trápia vás bolesti močových ciest? Premýšľate nad tým, ako by ste uľavili svojmu močovému mechúru? Skúste staviť na brusnice, pretože práve tie sú na močové cesty vôbec najlepšie. Možno ich dokonca pestujete aj na svojej záhrade. A ak je to naozaj tak, mali by ste spracovať nielen plody, ale aj jej listy – aj tie sú zdraviu prospešné.

Brusnice rozoznáte pomerne ľahko. Sú to červené drobné plody, ktoré majú tmavo zelené lesklé lístky. Medzi našimi babičkami sa hovorilo, že to sú najúčinnejšie a tiež najznámejšie lieky, ktoré vyriešia prakticky všetky problémy močových ciest. Nielen zápaly, ktoré sú v posledných rokoch tak časté.

Nemyslite si však, že brusnice vám uľavia iba od problémov močových ciest. Vie toho oveľa viac. Napríklad posilňujú našu imunitu, a to sa nielen v dobe panujúceho koronaviru hodí.

Brusnice sú účinným prírodným liekom

Na posilnenie imunity aj proti problémom močových ciest – to sú už spomínané zdravotné benefity brusníc. Obsahujú ďalej napríklad triesloviny, tiež flavonoidy a minerálne soli, aj organické kyseliny. Sú bohatým zdrojom vitamínov, a to napríklad vitamínu B, C alebo vitamínu A. Medzi minerály, ktoré brusnice vo svojom vnútri obsahujú, nájdeme železo, vápnik, horčík, fosfor a tiež draslík, zinok a selén.

Aj keď brusnice sa preslávili svojimi močopudnými vlastnosťami, majú tiež dezinfekčné účinky a slúžia aj ako prevencia pri opakovaných zápaloch močových ciest. Čo oceníte, tak je aj fakt, že uľaví od črevných aj obličkových problémov, tiež ťažkostí so žlčníkom. Mimochodom, vedeli ste, že brusnice tiež znižujú hladinu cukru v a cholesterolu v krvi?

Ako brusnice spracovať

Len málokto vie, že sa brusnice nikdy nekonzumujú čerstvé. Zásadne sa sušia, zavárajú, prípadne sa tiež zmrazujú. Ak ste sa rozhodli brusnice zavariť, odporúčame ich zavariť vo vlastnej šťave. Takto zavarené totiž vydržia aj niekoľko dlhých rokov.