Dracéna a tajomstvo jej pestovania. Majte doma pôsobivú krásavicu
Dracéna patrí k obľúbeným izbovým rastlinám. Vnáša do domova príjemnosť, útulnosť a je tak skvelým spoločníkom, ktorý vás deň čo deň sprevádza životom. Aby ste sa nemuseli pozerať na uvadajúcu izbovku, naučte sa ju riadne pestovať. V čom konkrétnom tkvie kúzlo jej pestovania a naopak akým chybám sa vyvarovať?
Kde sa vzala dracéna?
Aj keď dracéna patrí k dobre známym izbovým rastlinám, nie je s nami od pradávna. Jej korene siahajú na ďaleký Madagaskar, čo je ohrozená destinácia. Zabývala sa však aj v Ázii av Afrike. Skrátka a dobre sa vyžíva v subtropických a tropických oblastiach. Aj preto sa pri jej pestovaní zamerajte na stanovište, kam dosahujú priame slnečné lúče. A rovnako tak sa zaručte o to, že bude po celý rok na mieste, kde teploty neklesnú pod dvadsať stupňov Celzia.
Dracéna sa nechá rozmaznávať
Možno vám to zatiaľ príde, že je dracéna pomerne rozmaznaná rastlina. No, on to nie je iba pocit, je to holý fakt. Dracéna skutočne miluje rozmaznávanie a vyžaduje vašu pozornosť aj správne zázemie, ktoré sme už načrtli.
V súvislosti s jej pestovaním sa ponúka otázka, ako z nej vykúzliť izbovú rastlinu aj krásneho tvaru. Aby bol jej tvar naozaj pekný, je potrebné ju pravidelne zaštipovať. Tento krok zaistí, že s vami bude zdieľať jednu domácnosť po dlhé roky.
Výškou môže dosiahnuť až 150 centimetrov, niekedy dorastá až do výšky dvoch metrov. Ak by ste pátrali po jej stopách vo voľnej prírode, narazili by ste na izbové rastliny dosahujúce bezmála tri metre.
Ako je to so zalievaním?
Rovnako ako žiadna iná izbová rastlina, ani dracéna nemá v láske preliatie. Spravidla ju zalievame vo chvíli, keď jej substrát zíva suchom. Každú jar ju na začiatku vegetačného obdobia presádzame av tejto dobe ju tiež prihnojujeme, a to každých štrnásť dní.