Zaujímavosti o Benátkach alebo cestujeme po Taliansku

Milujete cestovanie? Potom ste určite navštívili už kus sveta, ale možno vám jeden taký kúsok stále chýba. Ak milujete cestovanie, možno ste už navštívili krásne a slnečné Taliansko, ktoré je však plné nejedného krásneho miesta. Na zozname už videných miest máte možno Florenciu, Miláno alebo prípadne Rím, ale možno vám na takom zozname navštívených miest chýbajú krásne a bohužiaľ potápajúce sa Benátky. V prípade, že je to naozaj tak, prinášame vám zopár zaujímavostí, ktoré ste o Benátkach určite nevedeli.

Najskôr si však Benátky trochu predstavme. Jedná sa o krásne talianske mesto, ktoré je hlavným mestom severotalianskej oblasti Benátsko. Historické jadro mesta je naozaj dych vyrážajúce, leží na ostrovoch v plytkej lagúne, novšie časti mesta už sú vybudované na brehu, teda nie sú na vode.

Aj v súčasnej dobe majú Benátky veľký historický, ale aj kultúrny a spoločenský význam. Nielen, že sú Benátky spájané s nejedným umelcom, ale okrem iného sú veľkým turistickým lákadlom. Dodnes tu prebieha veľmi bohatý kultúrny život.

Teraz však k samotným zaujímavostiam o Benátkach. To budete pozerať!

Zaujímavosti o Benátkach

• Benátky sú neustále sa potápajúce mesto. Odborníci tipujú, že za niekoľko desiatok rokov budú Benátky zmazané z povrchu zemského. Nemôžeme sa tomu čudovať, jedná sa o mesto postavené na vode, konkrétne na mori, ktorého hladina sa dvíha každý rok o bezmála deväťdesiat čísel. Odporúčame teda Benátky navštíviť naozaj čo najskôr, pokiaľ si ich chcete užiť.

• V Benátkach sa nachádza okrem iného aj jedna z najužších ulíc na svete. Ide o ulicu Ramo Varisco a je zhruba 53 centimetrov široká. Prepcháte sa jej?

• Zaujímavé je aj samotné číslovanie domov v Benátkach. Tie sú totiž číslované v rámci štvrtí, ktorých je v Benátkach konkrétne šesť. Nie sú teda značené podľa ulíc.

• Ešte v roku 1608 sa masky nosili len počas slávneho Benátskeho sprievodu. Dnes ich však nosia takmer všetci a kedykoľvek, je to symbol Benátok. Ak ste však v roku 1608 masku nosili aj mimo sprievodu, zarobili ste si na problém Mohli ste totiž skončiť až na dva roky vo väzení. Pokiaľ ste neskončili vo väzení, čakalo vás verejné bičovanie.

• Na krásnom námestí Plazza San Marco je zakázané, a to od roku 2008.